Sarısülük davasında 3. duruşma

Ankara'daki Gezi Parkı protestoları sırasında göstericiler arasında yer alan Ethem Sarısülük'ü öldürmekle suçlanan polis memurunun yargılandığı davanın 3. duruşması görülüyor

Giriş Tarihi: 2.12.2013 11:25 Güncelleme Tarihi: 2.12.2013 12:56
Ethem Sarısülük davasının 3. duruşması Ankara Adliyesi'nde başladı. Kaldıraç, Alınteri, Mücadele Birliği gibi çeşitli gruplar Ankara Adliyesi önünde toplandılar. Grup ellerinde bayraklarla slogan attı.Başkent Dayanışması adına açıklama yapan Sait Demir, direnişin büyüdüğünü belirterek, birçok yerde direnişin devam ettiğini ifade etti. Adalet arayanların direndiğini belirten Demir, artık 'yeter' dediklerini söyledi.

Duruşma katılanların isimlerinin okunması ile başladı. 6.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, salon içi ve dışında çok sayıda jandarma güvenlik önlemi aldı. Sanık polis A.Ş duruşmaya Şanlıurfa'dan katılıyor. Hakim ev adresini istediğinde ise A.Ş sabit bir ev adresinin olmadığını beyan etti. Sanık A.Ş'nin bıyık ve gözlüklerinin çıkarılması istendi. Güvenlik görevlilerinin mahkeme salonunun dışına çıkarılma talepleri reddedildi. Daha sonra iddianamenin okunmasına geçildi.

A.Ş., DURUŞMAYA TELEKONFERANS SİSTEMİYLE KATILDI

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Ethem Sarısülük'ü öldürmekle suçlanan polis memuru A.Ş., duruşmaya Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden telekonferans sistemiyle katıldı. Mahkemede ayrıntılı savunmasının dışında konuşmak istemediğini belirten sanık A.Ş, eylemcilerin kendisini öldüreceklerini düşünerek ve linç edileceğinden korktuğu için silahına mermi sürdüğünü söyledi. Amacının eylemcileri uyarmak olduğunu belirten A.Ş., toplam 3 el ateş ettiğini kaydetti. Amacının linç edilip öldürülmekten kurtulmak olduğunu savunan A.Ş, silah kullanma şartlarının oluştuğunu öne sürdü. Olaydan dolayı üzüntüsünü dile getiren polis A.Ş, maktulün ölümünde hatası ve kusuru olmadığını, Sarısülük'ün ölümünden taş atanların sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Sarısülük'ün annesi ise sanık avukatlarına, 'Ben katili görmek istiyorum, buraya getirseydin' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarısülük davasında 3. duruşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN