Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadavradan göğüs

Giriş Tarihi: 3.12.2013

28 yaşındaki Mine U.'nun erken teşhisle iki göğsü birden alındı. Sonra kadavra derisinden Dermal Matrix yöntemiyle estetik göğüslere kavuştu

Kanser nedeniyle iki memesinin tamamı alınan 28 yaşındaki Mine U.'ya, kadavra derisinden meme yapıldı. Vücut tarafından reddini engellemek için alındığı kişinin tüm genetik özellikleri temizlenerek kullanılan kadavra derisi sayesinde Mine U., kısa sürede iyileşip, estetik göğüslere kavuştu. İnsan kaynakları uzmanlığı eğitimi alan Mine U., 5 ay önce sol göğsünde ceviz büyüklüğünde bir kitle fark etti. İki göğsüne MR çekildi. Çıkan sonuçlar kaygı vericiydi. Her iki memesinde kanserli kitlelere rastlandı. Yapılan detaylı testlerle kesin kanser teşhisi kondu. Kendini kemoterapi ve radyoterapi sürecine, saçlarının dökülüp işten ayrılma fikrine alıştıran Mine U., tedavi aşamasını tahmin edemeyeceği kadar kolay atlattı. Ağustos ayında ameliyatla iki göğsü birden alındı. Erken teşhis nedeniyle kanserli dokuları tamamen temizlendiği için doktorları ne kemoterapi ne de radyoterapiye ihtiyaç duydu. İki memesi de kadavradan alınan deriyle yeniden onarıldı.

AMELİYAT OLMAMIŞ GİBİYİM
"Sağlıklı beslenen, spor yapan biriydim. Sigara bile kullanmazdım" diyen Mine U., ameliyat sonrasını şöyle anlatıyor: "Endişelerim vardı. Hayatım tamamen değişecek diye düşünürken, ameliyattan 10 gün sonra toparlanmaya başladım. Hastanede toplam 3 gün kaldım. Biraz kas ağrım oldu o kadar. Taburcu edildiğimde sürekli aynada kendime bakıyordum. İzler memenin altında kaldığı için sanki ameliyat olmamış, kayıp yaşamamış gibiydim. 1.5 ay sonra da işe başladım. Bu hastalığı, kendimi geliştirmek için fırsat olarak gördüm. En büyük destekçilerim doktorlarım ve ailemdi. Beni her şeyin iyi olacağına inandırdılar." Dermal Matrix denilen bu yöntemle, organlarını bağışlayan insandan alınan deri Amerika'daki iki laboratuvarda meme estetiğine uygun formatlara getiriliyor. Özel solüsyonların içine konarak tüm biyolojik ve genetik özellikleri yok ediliyor. Tüm bu işlemler, vücudun deriyi reddetmesini engelliyor. Hazır hale gelince alüminyum folyo içine konan deri ameliyat esnasında el değdirilmeden vücuda yerleştiriliyor. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Erdem Güven, bu yöntemin birçok riski ortadan kaldırdığını belirterek, şu bilgileri veriyor: "Meme dokusunun tümünün alındığı kadınlarda, kalıcı silikonun direkt olarak geride kalan meme derisinin altına yerleştirilmesi ile istenmeyen durumlar ortaya çıkabiliyor. Zamanla silikonun ağırlığı, deriyi inceltip silikonun deriden dışarı çıkma riskini getiriyor. Ayrıca radyoterapi görmesi gereken hastalarda, direkt deri altına yerleştirilen silikonlarda komplikasyon çıkma olasılığı çok yüksek. Dermal Matrix'in bariyer olarak kullanıldığı hastalarda silikonun deriyi inceltmesi çok zor. Silikonu belli bir pozisyonda sabitlediği için dönme ihtimali de azalıyor. Kadınlara kozmetik ve fonksiyonel açıdan avantaj sağlıyor. Bu yöntemi 2.5 yıldır kullanıyorum ve toplam 50'nin üzerinde kadını bu şekilde ameliyat ettim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadavradan göğüs
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN