Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme heyeti baskıya dayanamadı

Giriş Tarihi: 3.12.2013

Ethem Sarısülük davasına bakan mahkeme heyeti, müşteki avukatlarının "Mahkeme adil değil" açıklamaları üzerine "Tarafsızlığa gölge düşürmek istemiyoruz" diyerek davadan çekildi

Gezi Parkı olaylarıyla bağlantılı olarak Ankara'daki eylemlerde polis Ahmet Şahbaz'ın silahından çıkan kurşunla ölen Ethem Sarısülük' davasının Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülün dünkü duruşmasında sürpriz gelişmeler yaşandı. Duruşmada sanık Ahmet Şahbaz'ın takma bıyık, kaş ve saç taktığı belirtilerek, "sanık gizleme" işlemi yapıldığı ileri sürüldü. Sanığın gerçek sanık olup olmadığının tespit edilmesini isteyen müşteki avukatları, Mahkeme Başkanı Afak İlleez ile tartıştı. İlleez, tartışmalara rağmen duruşmayı uzatmayacağını belirterek iddianamenin okunmasına geçti. İddianamenin okunmasının ardından, Şanlıurfa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hazır bulunan sanık Ahmet Şahbaz, görüntülü sistem ile duruşma salonuna bağlandı.

'TAŞ ATANLAR SORUMLU'
Şahbaz yazılı ifadesini okuyarak şunları kaydetti: "Göstericiler bize taş ve demir bilyeler atıyordu. Geri giderken kaldırımın üzerine düştüm. Beni öldüreceklerini düşündüm. Bana yaklaşan göstericiye tekme attım. Yoksa linç edilmemi sağlayacaktı. Yere düştüm, kalkarken korktuğum için silahımı çektim. Kaçmak için kendime fırsat yaratmak için namluya mermi sürdüm. Daha sonra namluyu omuz hizasından yukarı tutarak, üç el uyarı ateşi yaptım. Bu sırada taşlar isabet ediyordu. Tek gayem linç edilip öldürülmekten kurtulmaktı. Kimseyi hedef almadım. Ben Ethem'in hayatını kaybettiği için üzgünüm. Benim hiçbir kusurum ve hatam yoktur. Maktulün ölümüne sebebiyet verenler bana taş atanlardır." Duruşmaya verilen aranın ardından İlleez, baskılar nedeniyle yargılamadan çekildiklerini açıkladı. İlleez, "Duruşmanın ilk celsesi, yaşanan arbede nedeniyle ertelendi. İkinci duruşmada sanığın ifadesinin telekonferans sistemi ile alınmasına yönelik itirazlar yapıldı. Müşteki avukatları, mahkemenin adil olmadığına yönelik beyanlarda bulunuyor. Mahkemenin rengini belli ettiğine yönelik beyanlar nedeniyle CMK 30/2 hükümleri gereğince tarafsızlığa gölge düşürüleceğinden dolayı oybirliği ile çekilme kararı verilmiştir" dedi. Karar salonda yuhalanarak ve alkışlarla protesto edildi. Mahkemenin çekilme kararı bir üst mahkeme 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından incelenerek üç gün içerisinde karara bağlanacak. Gerekçeler haklı görülürse dava için yeni bir mahkeme heyeti görevlendirilecek.

SALONDA KÖPEKLE BOMBA ARANDI
Duruşmaya Sarısülük'ün ailesi ve 200'e yakın avukat katıldı. CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün, Mahmut Tanal ve İlhan Cihaner ile HDP Eşbaşkanı Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de duruşmayı izledi. Dava başlamadan önce jandarma salonda köpeklerle bomba araması yaptı. Bu sırada salondaki güvenliği jandarma robocoplar sağladı. Adliye dışında da bir gurup toplanarak protesto gösterisi yaparken çevik kuvvet polisleri yoğun güvenlik önlemi aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme heyeti baskıya dayanamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN