Hüseyin Çelik: Türklüğü inkar etmek ırkçılıktır

Giriş Tarihi: 4.12.2013 20:43
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, MKYK üyesi Yasin Aktay'ın sözleriyle ilgili, "Türklüğü inkar etmek bir ırkçılıktır ama ben arkadaşımızın öyle bir niyetle söylediğine katılmıyorum" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Çelik, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay'ın Bayburt'ta katıldığı panelde Türk ırkıyla söylediği sözlerle ilgili Çelik, "Konuşmasının bütününe baktığımız zaman orada Türklüğü yücelttiğini görüyorsunuz. Fakat İsmet Özel'den bir alıntı yaparken bir delikanlı sözünü kesiyor ve orada kalıyor. Bir hüküm cümlesi söz konusu değildir arkadaşlar. Türklüğü inkar etmek bir ırkçılıktır ama ben arkadaşımızın öyle bir niyetle söylediğine katılmıyorum. Bütün metni okudum ama böyle bir şey algılamadım. AK Parti'deki herhangi bir yönetici, bizim herhangi bir mensubumuzu bir ırkı bir aidiyeti bir etnik unsur yok sayma gibi bir hafif anlayışa sahip olmadığını biliyorum ve kamuoyunda da böyle bilmesi gerektiğini ifade ediyorum" diye konuştu.

BAŞBAKAN'IN ZİYARETLERİ

Bir gazetecinin, Avrupa Birliği'nin zirve talebini kabul etmesi üzerine Başbakan Erdoğan'ın görüşmeleriyle ilgili sorusuna Çelik, "Sayın Başbakanımız 21 Ocak'ta Brüksel'e gidecek. Avrupa Konseyi Başkanı ile görüşecek. Avrupa Komisyonu Başkanı ile görüşecek ve Avrupa Parlamentosu'nun Başkanı ile ayrı ayrı görüşecek. Sonra üçüyle bir yemekte biraraya gelecek. Ayrıca bizim AB Bakanları Avrupa Daimi Temsilciliğinin açılışını yapacak ve bu çerçevede de Belçika Başbakanıyla bir görüşme yapması gündemde. Bunun üzerinde de Dışişleri Bakanlığı çalışıyor. Başbakan'ın yapacağı ziyaret bu çerçevedir" yanıtını verdi.

"ASABİYETİNE EKSTRA BALATA TAKMASI GEREKEN BİR ARKADAŞIMIZDIR"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile AK Parti kurucularından eski milletvekili Kemalettin Göktaş arasındaki tartışma sırasında Göktaş'ın "Suç sizde değil, sizi bakan yapanda" sözleriyle ilgili soru üzerine Çelik, "Protokolün önünde böyle bir tartışma yaşanmış olmasını ben şahsen üzüntüyle karşılıyorum. Burada sayın Bakanla tartışan milletvekilimizin sinir katsayı son derece yüksek olan, birçok bakanla da geçmiş zamanda böyle tartışmalar yaşamış olan ve asabiyetine ekstra balata takması gereken bir arkadaşımızdır. Maalesef frenleri tutmamış. Bunu protokolün önünde ifade etmesi onun hakkı da değildir. Haddi de değildir. Son derece çirkin bir görüntü sergilenmiştir. Sayın Göktaş'ı bu çirkin tavrından dolayı ayıpladığımı ifade etmek istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüseyin Çelik: Türklüğü inkar etmek ırkçılıktır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN