Notlar temiz çıktı

Giriş Tarihi: 4.12.2013

2013'te kurumlara gönderilmiş 450 bin güvenlik soruşturması notu üzerinde yapılan incelemede, ortaya atılan 'fişleme' iddialarındaki bilgilere rastlanmadı

Bürokratların dini gruplarla ilişkisi nedeniyle fişlendiği iddiaları üzerine 2013 yılında kurumlara gönderilmiş 450 bin güvenlik soruşturması notu incelendi, ortaya atılan iddialardaki gibi bilgilere rastlanmadı. Bir gazetede 2013 yılı içerisinde bürokratların "kurban kestikleri", "dini gruplara aidiyetleri" gibi nedenlerle fişlendikleri, fişlemelerin halen devam ettiği iddia edilmişti. Ancak söz konusu iddiaların fişleme değil, kritik görevlere yapılan bürokrat atamalarında kurumların MİT ve Emniyet'ten talep ettiği, Güvenlik Tahkikat Yönetmeliği çerçevesinde yapılan güvenlik soruşturmaları olduğu öğrenildi. Güvenlik soruşturmasında izlenen yöntemler şöyle: Kurumlar, Güvenlik Tahkikat Yönetmeliği çerçevesinde MİT ve Emniyet'ten kritik görevlere atanacak kişilerle ilgili güvenlik soruşturması talep ediyor. Bu talepler üzerine MİT ya da Emniyet konuyla ilgili güvenlik soruşturması yapıyor. 2013 içinde 450 bin güvenlik soruşturması yapıldı.

'KURBAN KESENLER' İDDİASI
Güvenlik soruşturması başlayınca, kurumların hakkında bilgi istedikleri kişilerle ilgili farklı kanallardan bilgi isteniyor. Gelen her türlü bilgi, bilgi havuzunda toplanıyor. Havuzda toplanan bu bilgiler analiz ediliyor. Gelen bilgilerin doğruluğu yeni bir araştırmayla teyit ediliyor. Doğruluğu şüpheli, dedikodu mahiyetinde olan, "dini gruplarla ilişki" gibi bilgiler ayıklandıktan sonra imha ediliyor. Ayıklama yapıldıktan sonra ortaya güvenlik soruşturması belgesi çıkıyor ve talep eden kuruma yollanıyor. Talep eden kuruma gönderilen resmi belgelerde kişinin bağlı bulunduğu dini gruplar ve benzeri bilgiler yer almıyor. Fişleme iddialarına dayanak olarak gösterilen bürokratların "kurban kestikleri", "dini gruplara aidiyetleri" gibi örneklerin havuza ilk gönderilen, değerlendirilmemiş, bilgi notu haline gelerek resmi hüviyet kazanmamış, ham bilgilerin ele geçirilmesiyle yayımlandığı anlaşıldı. Kurumlara gönderilen güvenlik soruşturması notlarına tek tek bakıldı ancak bu bilgilerin hiçbirisi bulunamadı. Suç unsuru olmayan siyasi, ideolojik hiçbir bilginin arşivlerde tutulmadığı, resmi evraklarda yer almadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Notlar temiz çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN