Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balbay'a tazminat var, tahliye yok

Anayasa Mahkemesi, Ergenekon sanığı CHP'li vekiller Balbay ve Haberal'ın seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının uzun tutukluluk nedeniyle ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, sadece Balbay'a 5 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Anayasa Mahkemesi, Ergenekon davası sanığı CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ile Mehmet Haberal'ın, siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlali sonucunu doğuracak kadar uzun tutuklu kaldıklarına, böylelikle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, Balbay'a 5 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Haberal'ın bu yönde talebi olmadığı için tazminat kararı çıkmadı. Ergenekon davasında haklarında mahkûmiyet kararı verilen Balbay ve Haberal, geçen yıl adil yargılanma ve yasama dokunulmazlığı haklarının ihlal edildiği, uzun süre tutuklu kaldıkları iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuşlardı. Balbay aynı zamanda tazminat talebinde de bulunmuştu. Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü dün her iki vekil için de "seçilme hakkının ihlal edildiğine" ve "tutukluluklarının makul süreyi aştığına" karar verdi. Bölüm, "Tutuklulukta geçen süreleri nedeniyle temsil görevinin olumsuz etkilendiği ve bu kadar tutukluluk süresinin özellikle siyasi faaliyette bulunma hakkını kısıtladığı için orantısız olduğu" değerlendirmesini yaptı.

SADECE TAZMİNAT KARARI

Kararın kamuoyuna yansımasından sonra, Balbay'ın tahliye edilebileceğine yönelik değerlendirmeler yapıldı. Ancak Birinci Bölüm, hak ihlalinin tazminat ödenerek giderilmesi yolunu seçti. Balbay'a 5 bin lira tazminat ve 2 bin 812 lira yargılama gideri ödenmesine hükmetti. Tazminat talebinde bulunmayan Haberal'a sadece 2 bin 812 lira ödenmesine karar verildi. Anayasa Mahkemesi'nin, tahliye yerine tazminat kararı vermesinde, Ergenekon davasında kararın 5 Ağustos'ta açıklanmış olması etkili oldu. Bölüm, Haberal'ın bu tarihten sonra tahliye olup milletvekili yemini ederek siyasi faaliyette bulunmaya başladığını, hak ihlalinin bu yolla kesildiğini belirledi. Balbay'ın hak ihlalini kesen işlemin ise İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 5 Ağustos'ta açıkladığı mahkûmiyet kararı olduğu tespitinde bulundu.

BDP'LİLER İÇİN UMUT

Karar, halen tutuklu bulunan BDP milletvekilleri için tahliye umudu oldu. Balbay için tahliye kararı vermeyen Anayasa Mahkemesi, hakkındaki mahkeme kararının açıklanmış ve konumunun "hükmen tutuklu" hale gelmiş olmasını dikkate aldı. BDP milletvekilleri ise KCK davalarında halen tutuklu sanık sıfatıyla yargılanıyor. Ancak karar BDP'li vekiller için doğrudan tahliye yolunu açmıyor. Anayasa Mahkemesi'nin, bu milletvekillerinin başvurularını da karara bağlaması gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balbay'a tazminat var, tahliye yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN