Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balbay'ın avukatlarından tahliye başvurusu

Ergenekon davasında 34 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın avukatları, Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından tahliye taleplerini içeren dilekçelerini hazırladılar. Balbay'ın avukatları, önümüzdeki saatlerde 4 sayfadan oluşan dilekçeyi İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunacak.

Giriş Tarihi: 5.12.2013 14:10 Güncelleme Tarihi: 5.12.2013 14:10
Anayasa Mahkemesi, CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın uzun tutukluluk ve adil yargılanma hakkı konusundaki itirazını Balbay'ın milletvekili olmasını dikkate alarak "uzun tutukluluğu hak ihlalidir" şeklinde karar vermişti. Davaya bakan İstanbul 13. Ağır Mahkemesi'nin gerekçeli kararı yazımı çalışmalarını Silivri'de yürütmesinden dolayı avukatlar dilekçeyi önümüzdeki saatlerde Silivri'deki heyete götürecek. Avukatlar tarafından hazırlanan 4 sayfalık dilekçede Balbay'ın tahliye taleplerinin bugüne kadar genel nitelikteki basmakalıp gerekçeler ile reddedildiği belirtildi. Balbay'ın Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunun ve Anayasa Mahkemesi'nin de 'tutukluluk süresinin makul süreyi aştığı, seçilme hakkının ihlal edildiği' yönünde oy birliği ile karar verdiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'un 50. maddesinde 'Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesi'nin ihlal kararında açıkladığı ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldıracak şekilde mümkünse dosya üzerinden karar verir' yazılı olduğunun belirtildiği dilekçede, 'Anaya Mahkemesi de işbu hüküm uyarınca müvekkilimiz hakkındaki kararın gereğinin yapılması, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için sayın mahkemenize gönderilmesine karar vermiştir' denildi.

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararların verildikleri anda kesin olduğu, basın aracılığıyla ya da kurumun internet sitesi üzerinden duyurulması halinde kararın gerekçesinin yazılarak Resmi Gazete'de yayınlanması beklenilmeksizin yargı organlarınca uygulanmasının hukuk devletinin gereği olduğunun ifade edildiği dilekçede, Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda Balbay'ın tahliyesi talep edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balbay'ın avukatlarından tahliye başvurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN