Türkiye'nin en iyi haber sitesi

97 STK hükümete ilanla destek verdi

"Milli İrade Platformu" adıyla bir araya gelen 97 STK verdikleri tam sayfa ilanla hükümete karşı haksızlık yapıldığını savundu

Giriş Tarihi: 6.12.2013
"MİLLİ İrade Platformu" adıyla bir araya gelen, aralarında Hak-İş, Memur-Sen, Türkiye Yazarlar Birliği, MÜSİAD, ASKON, İHH, Muradiye Kültür Vakfı'nın da bulunduğu 97 kuruluş ve dernek, gazetelere tam sayfa ilan verdi. "Bin yıl sürecek denmişti..." başlıklı ilanda, milleti için başarıyla hak mücadelesi verenlere karşı haksızlık yapılmaması, yeni vesayetler tesis edilmemesi, şahsi, zümrevi kaygılar ve menfaatlerin milletin, ülkenin ve demokrasi mücadelesinin önüne geçmemesi istendi .28 Şubat'ın bin yıl yaşamak için her aracı kullanarak direnmesi, her türlü saldırı ve tahrike başvurması karşısında "Hak'ta sebat edildiği ve zorluklara göğüs gerildiği" ifade edilen ilanda, milli iradenin güçlendirilmesi, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işletilmesi, din ve vicdan hürriyetinin tam anlamıyla yerleşmesi için memnuniyetle karşılanan hayati adımların atıldığı kaydedildi. İlanda, "Bin yıl sürmesi beklenen projeyi 11 yılda sabır ve metanetle boşa çıkaranlara şükranlarımızı ifade ediyor, bu mücadelenin şahidi olduğumuz kadar, gelecekte de destekçisi ve duacısı olacağımızı ilan ediyoruz" ifadesi yer aldı. Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, bildiriyi üç bölümden oluşturduklarını belirterek, birinci bölümün "dün vesayetten hep birlikte dayak yedik", ikinci bölümün "bugün hep birlikte vesayeti bitirdik", son bölümün ise "yarın inşallah yeni anayasayla hep birlikte büyük Türkiye'yi inşa edeceğiz" anlamına geldiğini söyledi. ENSAR Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu ise "11 yıldır başarıyla görev yapan bir Başbakanın, sanki bir takım oluşumlara, dini gruplara karşıymış gibi gösterilmesinden rahatsız olduk. Bu nedenle bir ahde vefa ilanıdır bu. Bir şükran ifadesidir" açıklaması yaptı.

HERKESİN GÖREVİ
İlanı değerlendiren Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, "Günümüzde herhalde sivil toplum kuruluşları, sanki istikrardan, tekrar Türkiye'nin karışık olduğu dönemlere geçiliyor endişesini sezdiklerinden böyle bir ilanı verdiler. Bu yönüyle ben de bu ilanı destekliyorum" derken, 28 Şubat döneminin Kültür Bakanı İsmail Kahraman, "Türkiye'nin demokratik, hukuk devleti içinde kalmasını sağlamada herkes üzerine düşeni yapmalı. Bu teşekküller de bunu dile getiren bir duyuru yapmakta isabet etmişler, destekliyorum" yorumunda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
97 STK hükümete ilanla destek verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN