Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bağış'tan Rum bakana yanıt

Giriş Tarihi: 6.12.2013 13:43 Güncelleme Tarihi: 6.12.2013 13:45

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısından erken ayrıldığı için kendisine yönelik çirkin bir eleştiride bulunan Rum Bakana sert tepki gösterdi. 'Onların tavırları bana 'Kırk satır mı, kırk katır mı?' sözünü hatırlatıyor' diyen Bağış, edepsizlikle gelene gereğini en doğru şekilde yaptıklarını söyledi.

Bağış, MÜSİAD tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen '4. Uluslararası Genç İşadamları Kongresi' sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara'da dün yapılan Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu toplantısından, İstanbul'daki aday tanıtım toplantısına katılmak için erken ayrıldığı gerekçesiyle Rum Bakan Takis Hacıgeorgiou'nun çirkin bir espriyle eleştirdiği Bakan Egemen Bağış, sert yanıt verdi. Gazetecilerin soruları üzerine açıklama yapan Bağış, 'KPK toplantılarına katılma diye bir mecburiyetimiz yok. Bu parlamenterlerin bir toplantısı. Ben bugüne kadar hükümetimizin AB Bakanı olarak her KPK toplantısına katıldım ve orada Türkiye'ye hakaret etmeyi maharet zanneden bir takım kendini bilmezlere de gerekli cevapları bugüne kadar hep verdim. Dün de partimin aday tanıtım toplantısı vardı. Takdir edersiniz ki İstanbul'un 85 milletvekili içerisinde Bakanlar Kurulu'nda görev yapan Sayın Başbakanımızın dışındaki tek kişiyim. Partimin İstanbul Büyükşehir adayının tanıtım toplantısında bulunmam tabii ki siyasetin bir gereğiydi. O toplantı için yine de Ankara'ya gittim, KPK toplantısında konuşmamı yaptım ve Meclis Başkanımızın konuşmasının akabinde kendi düşüncelerimi paylaştıktan sonra da izin isteyip bakan yardımcımızı kendi yerime bıraktım ve İstanbul'a geldim' dedi.

'Gerçekten desteklediğim, çok başarılı bulduğum Sayın Kadir Topbaş'ın yeniden aday ilan edilmesi sürecinde yanında bulunmak istedim' diyen Bağış, bunu eleştirmenin kimsenin haddi olmadığını söyledi. Bağış, 'Hele hele orada bazı Rum temsilcilerin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi temsilcilerinin benim bugüne kadar cevap bile vermeyi reddedeceğim bir takım yorumlarını son derece saçma buluyorum. Medyamızın buna önem vermesini de aslında biraz teessüfle karşılıyorum. Bizim için yok hükmünde olan bir devletin sözde parlamenteri de yok hükmündedir, onun düşüncesi de yok hükmündedir' diye konuştu.

'Kırk satır mı, kırk katır mı?' sözünü hatırlatan Bağış, 'Bunu hatırlatıyor onların tavırları bana. Biz yine de ülkemize misafir gelmiş herkese, 'misafir bereketiyle gelir' diyerek saygıyla sevgiyle, muhabbetle yaklaşmaya çalışıyoruz. Ama onlar eğer edepsizlikle gelmişse onun gereğini hiç merak etmeyin en doğru şekilde yapıyoruz. Benim bunlara söyleyecek tek bir şeyim var: Allah şifa versin' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bağış'tan Rum bakana yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN