Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Mandela ırkçılığı bitiren bir liderdir'

Gül, Mandela'nın öncelikle insan hakları savunucusu olarak çok büyük bir figür olduğunu, ülkesinde ırkçılığın sonunu getirdiğini söyledi

Bir dizi temas için Gaziantep'te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Mısır Türkiye için kardeş halktır" dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, "Mısır şüphesiz ki olağanüstü bir dönemden geçiyor. Mısır, Türkiye için dost, kardeş olan bir halktır. Ama ülkelerin tarihinde zaman zaman sıkıntılı dönemler olur. Bunlar da gelip geçicidir. Bizim de geçmişimizde olağanüstü dönemlerimiz olmuştur. Ümit ederiz ki, en kısa süre içerisinde Mısır, demokratik hayata ulaşır ve bütün gücün ve enerjisini halkının beklentisi olan ekonomik kalkınma ve refaha harcama dönemine geçer" diye konuştu. Güney Afrikalı lider Nelson Mandela'nın ölümüne ilişkin ise Gül, "Mandela, bir devlet adamı olarak değil, ondan önce insan hakları savunucusu olarak çok büyük bir figürdür, çok büyük bir kişiliktir. Ülkesinde verdiği mücadele ile ırkçılığın sonunu getirdi. Kaybı üzüntü verici" dedi.

ZEUGMA GEZİSİ

AB'ye vizesiz girişe yönelik gelişmelerin sorulması üzerine ise Gül şunları söyledi: "AB, Latin Amerika'dan Rusya'ya, Balkanlardan birçok ülkeye, adaylığı bile söz konusu olmayan ülkelerle vize muafiyeti anlaşmaları imzalamışken, Türkiye'ye çok sert bir vize uygulaması kabul edilemezdi. Ümit ediyorum ki birkaç sene içerisinde tamamen vizesiz bir şekilde Türk vatandaşları da Avrupa'da dolaşım serbestliği hakkı alacaklardır." Valilikte, BM kuruluşlarının temsilcileriyle basına kapalı görüşen Cumhurbaşkanı Gül, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin yanısıra eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte Zeugma Mozaik Müzesini de gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Mandela ırkçılığı bitiren bir liderdir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN