Cenaze izni davasında albaya beraat

Cenaze iznindeki mahkûmu ev yerine cezaevinde tutmaktan yargılanan albay Hüseyin Kurtoğlu 'hürriyeti tahdit' davasından beraat etti

Giriş Tarihi: 9.12.2013
İstanbul İl Jandarma eski Komutanı Kıdemli Albay Hüseyin Kurtoğlu bir mahkumun cenaze izninde evi yerine cezaevinde konaklaması üzerine hakkında açılan hürriyeti tahdit davasından beraat etti. Silivri 7 No'lu Kapalı Cezaevi'nde "suç örgütüne üye olmak, dolandırıcılık, rüşvet" suçlarından tutuklu Özgür Balcan'ın babası 23 Kasım 2011'de vefat etti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Balcan'a "yol hariç 2 gün izin" verdi. Bir astsubay, bir uzman çavuş ve iki er, Balcan'ı 24 Kasım sabahı cezaevi aracıyla Tekirdağ Muratlı'daki cenaze evine, cami ve mezarlığa götürdü. Defin işleminden sonra evine uğradıktan sonra geceyi geçirmesi için Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne konan Balcan'ın, ertesi gün cenaze evine uğradıktan sonra Silivri'ye getirildi. Bu olayın ardından memur suçları savcısı Mehmet Kurt, jandarma görevlilerine Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Balcan, mahkemede şikayetçi olmadığını söylese de Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 27 Haziran 2012'de Kurtoğlu ile beş personelin, "Kamu görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan mahkûm etti. Kurtoğlu ve 3 askere 2 yıl 6'şar ay, diğer ki askere ise 1 yıl 8'er ay hapis cezası verildi. Gerekçeli kararda, Odatv davasında tutukluyken eşinin ölümü üzerine izin alan ve geceyi evinde geçiren gazeteci Doğan Yurdakul örneği verilerek "eşitlik" ilkesine uyulmadığı dikkat çekildi.

ESKİ KARARA GÖNDERME
İlk başta cezaları onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın cezaların üst sınırdan verilmesine yönelik itiraz edince, dosyayı ikinci kez inceledi. Daire 13 Haziran'da, mahkemenin yeterli araştırma yapmadığı, mağdurun şikayetçi olmadığı tüm sanıkların ne şekilde suç işleme kastı ile hareket ettiklerinin tam olarak ortaya koyamadığını kaydederek kararı bozdu. Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mehmet Uğur Hançerli sanıkların hürriyeti tahdit suçunu işlediklerine dair delil elde edilemediği, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraatlarına karar verdi. Gerekçeli kararda eski karara gönderme yapılarak Yurdakul'un evinde konaklama işleminin savcı talimatıyla gerçekleştiği ve tekil olarak kabul edilmesi gerektiği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cenaze izni davasında albaya beraat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN