Türkiye'nin en iyi haber sitesi

255 kişiye Gezi davası

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 7'si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında, "görevi yaptırmamak için direnme", "kamu malına zarar verme" ve "ibadethaneyi kirletmek" gibi suçlardan dava açıldı

Giriş Tarihi: 11.12.2013
Gezi Parkı olaylarıyla ilgili aralarında Dolmabahçe'deki Bezmi Alem Valide Sultan Camisi'ne girenlerin de yer aldığı 7'si yabancı 255 kişi hakkında iddianame hazırlanarak İstanbul 55'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan açıklamada 255 kişi hakkında "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet", "Görevi yaptırmamak için direnme", "Kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret", "Kamu görevini usulsüz olarak üstlenme", "Özel kıyafetleri usulsüz olarak kullanma", "Kamu malına zarar verme", "İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme" ve "Suçluyu kayırma" suçlarından dolayı kamu davasının açıldığı bildirildi. Kimlikleri belirlenemeyenler hakkında yürütülen soruşturma devam ediyor. Soruşturmada 10 şüpheli hakkında yeterli delil bulunmadığı, fiilin suç teşkil etmediği ve benzeri gerekçelerle kovuşturmaya ver olmadığına dair karar verildiği ifade edildi. Açıklamada, 249 kişinin şikâyeti ve mağduriyeti çerçevesinde yine benzer suçlardan sayıları ve kimlikleri tam olarak belirlenmeyen kişiler hakkında soruşturmaya devam edildiği bildirildi.

40 İDDİANAME 308 SANIK

Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul'da şu ana kadar 40 ayrı iddianame ile toplam 308 kişi hakkında dava açıldığı belirtildi. 36 soruşturmanın ise devam ettiği kaydedildi. Ayrıca Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesi kapsamında yetkili savcılık tarafından da 6 ayrı soruşturmanın sürdüğü ifade edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terörle Mücadele Kanunu Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturmalar "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na Muhalefet" kapsamlarında açıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
255 kişiye Gezi davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN