Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çiçek: Başkanlık yapmıyorum

Genel Kurul'da küfürleşme konusunda "İsyan ediyorum" diyen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Komisyonu'nun bu şekilde çalışamayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 13.12.2013
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na ilişkin, "Masa anayasanın önüne geçti. Artık masadan kim kalktı, kim kalkacak, ama masa ne yapacak bu sorunun da cevabını hep beraber bulmamız lazım. Ben artık başkanlık yapmıyorum" dedi. Çiçek, Meclis Genel Kurulu'nda milletvekilleri arasında yaşanan kavgalar ve küfürleşmeye varan sözleri de "İsyan ediyorum" diye yorumladı. TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı'nca (TBV) çeşitli kategorilerde bilişim alanındaki projelere verilen "eTR Ödülleri" töreninde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, şunları söyledi:
(TBMM'de küfürleşme) Bunlar hoş şeyler değil. Belki birkaç arkadaşımızın yaptığı iş ama bütün Meclis bu türlü sözler sebebiyle suçlanıyor. Gazete başlıklarına bakarsanız, biz bunları hak etmiyoruz. 'Meclis'in seviyesi sıfırın altına düştü...' başlığı var. Buna da isyan ediyorum. Ümit ederim ki bu son olsun. Herkes bundan gerekli dersleri çıkarsın. Maalesef biz müzakere yapmıyoruz Türkiye olarak, neredeyse kavga ediyoruz, bağırıyoruz, çağırıyoruz. İçtüzük çalışmaları var. Bir uzlaşma komisyonu da onun için kurmuştuk. Onlar da çalışıyorlar. Mecbur kaldığım için bir klasör halinde benim dönemimdeki tutanakları sayın genel başkanlara gönderdim. Yardım rica ettim. Birkaç kişinin ortaya çıkardığı bir problemdir bu, biz o birkaç kişiyi çözemedik.
(Anayasa Uzlaşma Komisyonu) Genel başkanlara mektup yazdım. AK Parti'den de cevap gelecek. Geldiğinde durum nedir ne değildir ona bakacağım. Masa anayasanın önüne geçti. Artık masadan kim kalktı, kim kalkacak ama masa ne yapacak bu sorunun da cevabını hep beraber bulmamız lazım. Mühim olan toplantıların yapılması değil netice alınmasıdır. 25 ayda geldiğimiz madde sayısı 60'tır. Daha tartışılacak 112 madde var. Komisyona artık başkanlık yapmıyorum. Ben düşüncelerimi açık bir şekilde söyledim. Bu yöntemle bu işi daha fazla götürme imkanı yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek: Başkanlık yapmıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN