Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sayıştay işini çözün'

Giriş Tarihi: 13.12.2013

Muhalefetin Sayıştay raporlarının TBMM'ye gelmemesini tartışma konusu yapması üzerine Başbakan Erdoğan kurmaylarına "Sayıştay raporları için yeni düzenleme yapın" talimatı verdi

Muhalefetin her fırsatta gündeme getirdiği, "Sayıştay raporları neden Meclis'e gelmedi? Kurumlar Sayıştay'a belge göndermediği için rapor hazırlanamıyor" tartışmaları bütçe görüşmelerine de damga vurunca, Başbakan Tayyip Erdoğan devreye girdi. Erdoğan, kurmaylarına, "Kamuoyunun Sayıştay denetiminden kaçılıyor algısı oluşmaması gerekiyor. Yasaysa yasayı, yönetmelikse yönetmeliği değiştirin" talimatı verdi. Erdoğan, CHP başta olmak üzere muhalefet partilerinin Sayıştay raporlarını gündeme getirmesi üzerine kurmaylarını topladı ve "Bu işin aslı nedir" diye sordu. Kurmayları da şu bilgiyi verdi:

SORUN YÖNETMELİK
"Gönderilen raporlar, uygunluk raporu. Sayıştay, denetime ilişkin bir yönetmelik çıkardı. Bu yönetmelik yasaya aykırı hazırlanmış. Yönetmelik kapsamında kurumlardan istenen belgeler kurumlar tarafından tutulmuyor. Kurumlarda bilanço, muhasebe kayıtları, sahip oldukları gayri menkullere ilişkin belge yok. Bilanço ve muhasebe kayıtları Maliye Bakanlığı'nda. Gayri menkuller ise kurumlara değil Hazine'ye ait ve bilgiler de orada. Kurumlar kendilerinde olmayan bu belgeleri gönderemediği için Sayıştay raporlarına, 'Kurumlar gerekli belgeleri iletmediği için denetim yapılamadı' yazılıyor. Muhalefette bunu sanki birileri bir şeyler kaçırıyormuş gibi kamuoyu oluşturmaya çalışıyor." Erdoğan verilen bu bilgi üzerine, "O zaman bu işi düzeltin, Kamuoyunun Sayıştay denetiminden kaçılıyor algısı oluşmaması gerekiyor. Yasaysa yasayı, yönetmelikse yönetmeliği değiştirin. Teknik bir sorun, denetimden kaçıyorlar gibi yansıtılmasın" dedi. Erdoğan'ın bu isteği üzerine ne tür bir düzenleme yapılabileceği de tartışıldı. Bir grup bu sorunun yönetmelik değişikliği ile çözülebileceğini düşünürken, bir grup yeni bir yasal düzenleme yapılması gerektiğini belirtiyor. Kurmaylar, Sayıştay'ın birkaç gün önce Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile yönetmeliğin kurumlardan istenecek belgeler ile ilgili maddenin yürürlüğe girme süresini üç yıl ertelediğini hatırlattı. Maliye Bakanlığı ile Sayıştay'ın denetimle ilgili sıkıntıları gidermek ve raporlar Meclis'ten kaçırılıyor, Sayıştay'a belge verilmiyor eleştirilerini ortadan kaldırmak için çalışma başlattığı toplantıda dile getirildi. Bir taraftan AK Parti kurmayları bu toplantıdan sonra muhalefetin Sayıştay raporları ile ilgili gerçeği çarpıttığını kamuoyuna anlatma seferberliği başlatırken, bir taraftan da yasa ya da yönetmelik değişikliği yapılıp yapılmayacağı üzerine çalışma başlattı. Yasal düzenleme gerekirse Meclis'te bekleyen Sayıştay ile ilgili yasa teklifine eklenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sayıştay işini çözün'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN