Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa içinde güney dayanışması çağrısı

Davutoğlu, Türkiye ile Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de barış istediğini belirterek, iki ülke arasındaki işbirliğinin Avrupa'da bir güney dayanışması oluşmasına katkı sağlayacağını söyledi

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina ziyaretinde önce Yunanistan Başbakanı Samaras tarafından kabul edildi. Basına kapalı bir saatlik görüşmede, Türk ve Yunan Başbakanları başkanlığındaki Yüksek Düzeyde İşbirliği Konseyi (YDİK) 3.toplantısının 2014 Eylül ayında Atina'da düzenlenmesine karar verildi. Davutoğlu, daha sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Avangelos Venizelos ile bir araya geldi. Görüşmelerde Kıbrıs sorunu çözümü için "ortak bir belgenin" hazırlanmasına karar verildi. Davutoğlu Venizelos'la düzenlediği ortak basın toplantısında, Kıbrıs'ta Annan Planı ile ortaya çıkan bir müktesebat olduğunu belirterek, "Yeni şartlar getirmek yeni tartışma alanları doğurur, vakit kaybederiz" dedi. Yananistan ile Türkiye'nin iki garantör ülke olarak sürece destek verme iradesinin olduğunu belirten Davutoğlu, "Türkiye ve Yunanistan Kıbrıs'ta ortak perspektife yaklaştıkça, bu eminim Ada'da da barışın gelmesini kolaylaştıracaktır" dedi. Türkiye ve Yunanistan olarak Doğu Akdeniz'de barış istediklerini belirten Davutoğlu şöyle konuştu: "Doğu Akdeniz havzasında Türkiye ve Yunanistan arasındaki işbirliği ne kadar gelişirse, Avrupa kıtası içinde bir güney dayanışmasının oluşmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye ve Yunanistan'ı Avrupa kıtası içinde güçlü kılacaktır."

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI

Davutoğlu, Yunanistan'ın 2014 itibariyle 6 aylığına üsteleneceği AB dönem başkanlığı süresinde Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili olarak "Damarlardaki tıkanıklığın açılmasını bekliyoruz" dedi. Venizelos bu dönemde Türkiye'yi ilgilendiren birçok konunun işleneceğini vu bunların Kıbrıs sorununun çözümüne de katkıda bulunacağını belirtti. Türkiye'nin AB ile imzaladığı yasa dışı göçmelerin iadesi anlaşmasının kendileri için hayati önem taşıdığını ve bunun karşılığında Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat uygulaması sağlanmasını memnuniyetle karşılandıklarını kaydetti.

DAVUTOĞLU'NDAN CAMİ İÇİN TEŞEKKÜR
Davutoğlu, Venizelos'la yaptığı basın toplantısında Atina'ya cami yapılmasına ve Fethiye Camisi'nin restorasyon kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Bizans kiliselerini restore ettiklerini Ayasofya'ya gözbebeği gibi baktıklarına dikkat çeken Davutoğlu, Atina Büyükelçiliği'nin yeni satın aldığı klasik mimarlı binanın açılış törenine katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa içinde güney dayanışması çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN