Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan öğrencilere müjde

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Antalya Kepez'de Toplu açılış töreninde konuştu.

Giriş Tarihi: 15.12.2013 12:20 Güncelleme Tarihi: 15.12.2013 14:15

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Ocak 2014 itibariyle geçerli olacak öğrencilerin burs ve kredi miktarlarını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, 1 Ocak 2014'ten itibaren Lisans öğrencilerine verilen 280 TL'lik öğrenim kredisini 300 TL'ye çıkardıklarını söyledi. Yüksek lisans kredi miktarı 560 TL'den 600 TL'ye; doktora öğrencilerine verilen kredi miktarını 840 TL'den 900 TL'ye yükseldi. YURT-KUR'da kalan öğrencilere yapılan 201 TL'lik yemek yardımı cda 220 TL oldu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: TÜRKİYE REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, istikrarın, güvenin olmadığı bir ortamda ekonominin büyüyemeyeceğini belirterek, "Bakın dünya ekonomik olarak çok zor bir süreçten geçiyor ama buna karşılık Türkiye her gün rekor üstüne rekor kırarak yaşamını sürdürüyor. Büyük ülke, büyük devlet böyle olur" dedi.

Antalya ziyaretini sürdüren Başbakan Tayyip Erdoğan, Kepez'de toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, Kayseri ile Antalya arasındaki demir yolu çalışmalarının devam ettiğine işaret ederek, "Şuanda Antalya'da çok büyük projeler gerçekleştiriyoruz. Turizmi, ticareti, sanayiyi, tarımı bunları coşturacak özellikle sporda, sağlıkta Antalya'yı bir dünya markası, bir cazibe merkezi haline getirecek projeler uyguluyoruz. Antalya'da Manavgat üzerinden Alanya'ya bir otoban inşa edilmesi için şuanda proje çalışmalarına başlıyoruz. Ama en önemlisi Antalya'yı sporda bir büyük merkez konumuna yükseltiyor, Antalya'yı spor başkentine dönüştürüyoruz. 10 bin kişilik kapalı spor salonun temelini açacağız. Bitmedi. Antalya'da bin 530 kişilik bir kız öğrenci yurdu yapıyoruz. 4 ay sonra inşaatı tamamlanacak. Yine bin 500 kişilik yeni erkek yurdunun inşaatına kısa süre içerisinde başlıyoruz" ifadelerini kullandı.

"1 OCAK'TAN İTİBAREN LİSANS ÖĞRENCİLERİ İÇİN OLAN BURS ÜCRETLERİNİ 300 TL'YE YÜKSELTİYORUZ"

1 Ocak 2014 itibarıyla 1 milyon 452 bin öğrenciye burs ya da kredi vereceklerini vurgulayan Erdoğan şunları kaydetti:

"Lisans öğrencileri için aylık 280 TL olan Kredi Yurtlar Kurumu kredi ya da burs miktarını 300 TL'ye yükseltiyoruz. Yüksek lisans öğrencileri için 560 TL olan burs ya da krediyi aylık 600 TL'ye yükseltiyoruz. Doktora yapan öğrencilerin aldığı 840 TL'yi de aylık 900 TL'ye yükseltiyoruz. 2002'ye oranla böylece öğrencilerin aldığı burs ya da kredi miktarını yüzde 567 oranında arttırmış oluyoruz. Yurtlarda kalan öğrencilere şuanda 201 TL olarak ödediğimiz yemek katkı parasını 1 Ocak'tan itibaren de 220 TL'ye yükseltiyoruz. Yani böylece lisans öğrencileri 520 TL almış oluyor. Bildiğiniz gibi üniversite harçlarını biz kaldırdık. Öğrencilere ücretsiz internet hizmeti sağlamaya başladık. Yeni burs ve kredi rakamlarıyla yemek katkısı miktarlarının tüm öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum."

"TOPRAKLARIMIZDA KİMSE OPERASYONA VE AMELİYATA CÜRET EDEMEZ"

Türkiye'nin her geçen gün rekor üstüne rekor kırdığını ifade eden Erdoğan şöyle devam etti:

"Bir ülkede yatırımın, üretimin, büyümenin önündeki engel istikrarsızlıktır, güvensizliktir. İstikrarın, güvenin olmadığı bir ortamda ekonomi büyümez, ticaret, sanayi, tarım büyümez. Bakın dünya ekonomik olarak çok zor bir süreçten geçiyor. Ama buna karşılık Türkiye her gün rekor üstüne rekor kırarak yaşamını sürdürüyor. Büyük ülke böyle olur. 36 milyon turiste ulaştık. Bunların 3'te biri Antalya'ya geliyor. Bunun için Antalya bizim için çok önemli. İstikrar, güven olmasa buraya turist gelmez. Bir yıldır terör nedeniyle kayıp yaşamıyoruz, şehit vermiyoruz. Gençlerimiz ölmüyor. Anneler babalar ağlamıyor. 1 yıldır sadece doğu ve güney doğu Anadolu da değil, Türkiye'nin her yerinde insanlar huzur içinde, korkmadan, kaygılanmadan umutla hayatlarını sürdürüyorlar. Bütün bunlar çözüm sürecine yönelik. Şehitler diyarı Antalya 1 yıldır bu acıyı yaşamıyor. Antalya ve diğer 80 vilayetin başını öne eğdirmeyeceğiz. CHP'yi biliyor musunuz? Bunlar Antalya'da bayrağımızı sallarlar ama Hakkari'ye gidince bayrağımızı çıkaramazlar. Biz ise bayrağımızı burada da Hakkari'de de onurla sallandırırız. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Eğer uğrunda ölen varsa vatandır diyerek yola çıktık biz. Hilalimiz bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldızımız şehidimizin sembolüdür. Tek vatan diyoruz. Topraklarımızda kimse operasyona ve ameliyata cüret edemez. Yaptığı anda karşısında bizi bulur. Bütün güvenlik güçlerimizle bizi bulur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan öğrencilere müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN