Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk suçlulara ceza yerine terapi

Çocukların haklarının korunması için 5 yıllık eylem planı hazırlandı. Buna göre suça itilmiş çocuklara hapis cezası yerine terapi uygulanacak

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanılan "Ulusal Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve 2013 -2017 yılları Eylem Planı" Yüksek Planlama Kurulu'nun kararı ile dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hazırlanan belgede çocukların mağduretiyle ilgili çarpıcı bilgiler yer aldı:
Çocuk yargılama süreleri çocuk mahkemeleri için 414, çocuk ağır ceza mahkemeleri içinse 502 gün. Sürenin uzunluğu nedeniyle tutuklu çocuk sayısı, hükümlüden fazla. Mayıs 2013 verilerine göre bin 354 çocuk tutuklu, 429 çocuk da hükümlü. Adalet Bakanlığı 103 olan çocuk mahkemelerinin sayısını ve kapasitesini artıracak.
Cinsel istismar mağduru çocukların Adli Tıp Kurumu'ndan "ruh sağlığı bozulmuştur" raporu almaları 5-6 ay sürüyor. 3 bin çocuk cinsel istismar nedeniyle muayene oldu. 2012'de 350 çocuk ensest ilişkiden kuruma sevk edildi. Adalet Bakanlığı ruh sağlığı bozulmuştur raporunu kaldıracak.
Alınan tüm önlemlere karşın Türkiye'de 15-19 yaş grubunda 210 bin 740 kız çocuğu evli. Bu da kız çocuk nüfusunun yüzde 7'sini oluşturuyor. Bu konuda aileleri bilinçlendirici kampanyalara ağırlık verecek.

ANNEYE ESNEK ÇALIŞMA
Çocuk hakları ile ilgili 2013-2017 arasında alınacak önlemlerden dikkat çekenler şöyle: "Milli Eğitim Bakanlığı, çocukların yerel giysilerini, inançlarını, örf ve adetlerini tanımalarını sağlayacak dersi müfredata ekleyecek. Dezavantajlı çocukların gittiği okullara geçen deneyimli öğretmenlere "teşvik" verilecek. 0-3 yaş çocuğu olan çalışan anne için "esnek çalışma sistemi" uygulanacak. Her öğrencinin ortaöğretime gelmeden önce özel yetenekleri tespit edilip, orta öğretimde bu alanda yönlendirilecek."

CEZA YERİNE TERAPİ
"Aile Bakanlığı, istismar mağduru çocuklar ve ailelerine ücretsiz psikolojik destek sağlayacak. Türkiye'de ilk defa Çocuk İşçiliği İzleme Birimleri oluşturulacak. 0-5 yaş arası kimsesiz çocuklar kurum yerine aile bakımına alınacak. Çocuk istismarından hüküm giyenlerin sicil kayıtlarında zaman aşımı olmayacak. Bu kişiler çocukla ilgili işlerde çalışamayacak. Profesyonel bebek bakıcısı yetiştiren mesleki eğitim programları açılacak. Suça itilen çocuklar için yargıda ceza yerine terapi yöntemi devreye girecek. RTÜK, engelli, istismar mağduru çocukların medyada ifşa edilerek 'mağdur, zavallı' şeklinde gösterilerek suistimal edilmesine cezai yaptırım getirecek. İlk defa Türkiye Çocuk Bilgi Merkezi oluşturulacak ve 18 yaş altı çocukların mağduriyetleri ile ilgili veriler burada toplanacak. Çocuklarla ilgili alınacak tüm önlemler Çocuk Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu'nca takip edilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk suçlulara ceza yerine terapi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN