Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBMM'de kırmızı eylem

Kadın vekiller TBMM Genel Kurulu'nda 2014 Bütçesi'nin görüşülmesi sırasında kullanılan dil ve üslubu kırmızı fular takarak protesto etti.

Giriş Tarihi: 16.12.2013 16:14 Güncelleme Tarihi: 16.12.2013 16:40
TBMM Genel Kurul'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılı bütçelerinin görüşülmesi sürüyor. Bazı kadın milletvekilleri, 2014 Bütçesi'nin görüşülmesi sırasında, Genel Kurul salonunda yaşanan tartışmalardaki dil, üslup ve küfrü, kırmızı fular takarak protesto etti.

Genel Kurul'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de AK Parti'li milletvekilleri tarafından verilen kırmızı fuları taktı.MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK'E ZİYARET

Kadın milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda kullanılan dil ve üsluba ilişkin tepkilerini Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e iletti.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, beraberinde AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve bazı kadın milletvekilleriyle birlikte Çiçek'i makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü. Basın kapalı gerçekleşen ve 25 dakika süren görüşmenin ardından Çiçek, konuyla ilgili görüşlerini daha önce ifade ettiğini söyledi.

Genel Kurul'da son zamanlarda kullanılan küfürlerden rahatsız olan kadın milletvekilleri, tepkilerini kırmızı fular takarak dile getirecek,
kendilerini destekleyen erkek milletvekillerini de kırmızı kravat takmaya davet etti.

Kadın milletvekilleri, tepkilerini düzenleyecekleri ortak basın toplantısında da dile getirecek.

YAZILI AÇIKLAMA

24. Dönem kadın milletvekilleri, TBMM içinde ve Genel Kurul'da siyaset adına yapılan nezaket dışı her hakareti ve küfrü reddettiklerini açıkladı. Kadın milletvekilleri adına yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bizler 24. Dönem kadın milletvekilleriyiz. Her birimiz farklı partilere mensubuz ama bugün birlikte, ortak bir akılda buluştuk. Her birimiz, gerek bireysel olarak gerek partilerimizin ilkeleri doğrultusunda şiddeti ve özellikle kadına yönelik şiddeti kınadığımızı çoğu kez çeşitli yöntemlerle dile getirdik.

Bu kez TBMM içinde ve Genel Kurul'da siyaset adına yapılan nezaket dışı her hakareti, her küfrü reddediyoruz. Çok çirkin bulduğumuzu ifade ediyoruz. Bir kadın ve milletin vekilleri olarak rica ediyoruz: Lütfen kaba kuvvet kullanmayın; lütfen küfür etmeyin; lütfen küfürlerinizde kadını kullanmayın; lütfen sosyal medyada da bu konularda aynı hassasiyeti gösterin.

Bu çağrımız hiç kimseyi ve hiçbir partiyi hedeflememektedir. Biz fiilin, kaba ve yaralayıcı sözlerin karşısındayız. Bilinmeli ki, biz hiç kimsenin başının üstünde değil, hemen omuzlarının yanında olmak istiyoruz. Ne bir adım önde ne de bir adım arkada.

TBMM her düşüncenin tartışılabileceği bir mekandır. Ama TBMM'de küfür asla ve asla kullanılmamalıdır. Bugün boynumuzdaki kırmızı eşarplarla Genel Kurul'da tanık olduğumuz çirkin davranış ve sözleri protesto ediyoruz. Kırmızı renkleri seçtik, hukuk dilinde kırmızı hukukun ceza dalını temsil eder. Bu eşarpları her çirkin davranış ve sözde kullanmaya devam edeceğiz. Bu bağlamda ayrıca her partinin Genel Başkanları ile görüşme gerçekleştireceğiz. Bu hassasiyetimizin uzun soluklu olacağını kamuoyunun bilgisine sunarız."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TBMM'de kırmızı eylem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN