'BÇG yapılanması asla cunta değil'

Giriş Tarihi: 17.12.2013

28 Şubat davasında çapraz sorgusu yapılan dönemin Genelkurmay Başkanı İ. Hakkı Karadayı birçok soruya yanıt vermezken "BÇG yapılanması cunta değildir. 28 Şubat darbe değil" dedi

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden 28 Şubat davasının bir numaralı sanığı olan ve geçtiğimiz hafta savunmasını yapan dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı dün çapraz sorguya alındı. Müşteki avukatları Karadayı'ya onlarca soru yöneltti. Soruların çoğunluğunu yanıtsız bırakan Karadayı, müşteki avukatlarına "Hayretle sizi dinliyorum, meğer Türk Silahlı Kuvvetleri neler yapmış, bu davada kültürüm gelişti. Bu sorular tamamen uydurma" diyerek tepki gösterdi.

HATIRLAMIYORUM

Karadayı Batı Çalışma Grubu (BÇG) ile ilgili sorulara genellikle "hatırlamıyorum" yanıtı verdi. Emekli Albay Alican Türk'ün, "Çevik Bir ile Çetin Doğan cunta yapılanmasına gitti mi? Karargah'ta olup biten her şeyden komutan mı sorumludur?" sorusuna Karadayı, "Ben bütün arkadaşlarımdan memnundum. Hepsiyle de gurur duyuyorum. Neden hatırlayamadığım bir şeyi ısrarla bana soruyorlar. BÇG yapılanması asla cunta değildir" dedi. Üst üste gelen sorulardan bunalan Karadayı, "Öyle sorular soruyorlar ki 17 yıl evvel akşam yemeğinde ne yediniz gibi. Hatırlamam mümkün değil" dedi. Karadayı BÇG ile ilgili bir başka soru üzerine ise "Genelkurmay'da onlarca çalışma grubu olur, çalışma grupları yasal olmayan bir hedefe yönelmez" dedi. Avukatların yönelttiği sorulara Karadayı'nın yanıtları şöyle oldu:
Bükreş'te yaptığınız açıklama nedeni ile Necmettin Erbakan'ın size birçok kere teşekkür ettiğini söylediniz. Sebebi ne olabilir? Erbakan hassas bir insandı.
Refah Partisi'nin kapatılması sürecinde Genelkurmay Başkanlığı olarak yönlendirici rol üstlendiniz mi? Mantıksız şey bunlar, cevap vermek istemiyorum.
Ertuğrul Özkök'ün 'Bu sefer işi silahsız kuvvetler halletsin' manşetini dayandırdığı üst düzey komutanın siz olduğunu düşünüyorum. Hayır. Basından hep uzak kalmışımdır.
Ordu sürekli siyasetin içinde bulunuyordu? Üniformayı çıkarıp niye parti kurmadınız? Ordu siyasetin dışında kaldı.
PKK lideri Öcalan ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu'nun arkadaş oldukları ve 28 Şubat sürecinde görev bağlamında ilişki kurulduğu bilginiz dahilinde mi? Ne alakası var, anlamadım.
28 Şubat'tan önce İsrail'de bu sürecin provası yapıldı mı? Hayretler içinde kalıyorum bu soruları nereden yaratıyorsunuz?
Sincan'da tankların yürümesiyle ilgili, sorumlular hakkında herhangi bir işlem yaptınız mı? Sorumlu olacak kimse yok ki. Bu eğitim olarak yapılan bir faaliyet.
28 Şubat darbe olmasaydı, bu dava açılmazdı. 28 Şubat darbe değildir bunu çok iyi bilmeniz lazım.

'ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM'
Emekli Orgeneral Çetin Doğan, "BÇG hakkında detaylı bilgiye sahip olmadıklarını söylediler. Ben bundan sayın Genelkurmay Başkanı'nın BÇG hakkında genel bilgilere sahip olduğunu anladım. Yanlış mı anladım acaba?" diye sordu. Karadayı, "Az evvel ifade ettim, tekrar arz etmeme lüzum yok" diye konuştu. Yanıttan tatmin olmayan Doğan, 10 Nisan 1997 tarihli BÇG belgesini Genelkurmay Başkanı'na arz ederken, "Kibrit kutusunun üzerinde orak çekiçler aranıyordu. Birçok kişi tahribata uğratılmıştır. Türkiye'de ulusun yüzde 99'u Müslümandır. Özen göstermemiz gerek. Konu inançlı insanları tedirgin etmemeli. Hazırladığımız konu siyasal İslam'ı, dini bayrak olarak kullananlara karşı olmalıdır" dediğini anımsatıp, "Sayın komutan acaba bu konuşmayı hatırlıyor mu?" diye sordu. Karadayı'nın "Hatırlamıyorum" yanıtı üzerine Doğan, "Sayın komutanın aradan geçen bunca zaman nedeniyle konuşmayı hatırlamaması normal. Kendisine acil şifalar diliyorum" diye sitem etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'BÇG yapılanması asla cunta değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN