Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül, Meksikalı mevkidaşı onuruna yemek verdi

Giriş Tarihi: 17.12.2013 22:52
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bayan Gül, Birleşik Meksika Devletleri Cumhurbaşkanı Pena Nieto ve eşi Rivera de Pena onuruna Çankaya Köşkü'nde resmi akşam yemeği verdi. Yemek öncesinde konuşan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Meksika arasında Cumhurbaşkanı seviyesinde ilk ziyaretin gerçekleştiğini belirterek, "İki ülke de, önümüzdeki dönemde ekonomik hacim bakımından dünyada ilk ona girmeye güçlü şekilde adaydır. Artık iş birliğimizi, ilişkilerimizin tarihî derinliğine ve dostluk ruhuna yaraşır seviyelere yükseltmeliyiz" dedi.
Serbest Ticaret Anlaşması sonuçlandırılıp, vatandaşlara karşılıklı vize muafiyeti getirildiğinde Türkiye-Meksika ortaklığının çok daha ileri safhalara taşınacağını belirten Cumhurbaşkanı Gül, Meksika ile Türkiye arasındaki ilişkilerin mazisinin çok eskiye dayandığını, iki ülke arasındaki ilk temasların, Osmanlı Devleti döneminde başladığını hatırlatarak, "1864'te İstanbul'a bir temsilcisini gönderen dönemin Meksika İmparatoru, ertesi yıl Orta Elçi atamıştır. 2014'te, bu ilk temasların 150. yıl dönümünü idrak edeceğiz" diye konuştu.
Birleşik Meksika Devletleri Cumhurbaşkanı Pena Nieto da dünya gündeminde önemli yere sahip Türkiye'ye resmî ziyarette bulunan ilk Meksika Devlet Başkanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Meksika'nın, iki ülke arasındaki dostane ve dayanışmacı bağlardan yola çıkarak Türklerle paylaşacağı bir gelecek kurma arzusunda olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Pena Nieto, "Kararlaştırdığımız üzere 21. yüzyılda stratejik ortaklığı tesis edeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül, Meksikalı mevkidaşı onuruna yemek verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN