Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye kaçılan değil dönülen bir ülke oldu'

İmza töreninde konuşan Erdoğan: Öğrencilerimiz kendi ülkesinde okuyor, 12 Eylül'de ülkesini terk eden sanatçılar, düşünürler ülkelerine dönüyor. İnsanımız baskılar yüzünden değil seyahate, yatırıma gidiyor

Giriş Tarihi: 17.12.2013
Avrupa Birliği (AB) ile vizeleri kaldıracak Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni ve Geri Kabul Anlaşması, dün, Ankara'da imzalandı. İmza töreninde konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:
MİLAT: Türkiye'nin AB ile ilişkilerinde 3 Kasım 2002 tarihi bir ilk oldu. AK Parti hükümetinin işbaşına gelmesiyle yeni bir süreç başladı. Bugün de bir milat olma özelliğini taşıyor ve hem de Türkiye-AB ilişkilerinde artık yeni bir süreç başlıyor. 3-3.5 yıllık bir süre sonunda da artık vatandaşlarımıza tam anlamıyla vizesiz Avrupa seyahati başlamış olacak.
VİZE DARBE ÜRÜNÜYDÜ: AB'de vizelerin kalkmasıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Avrupa'ya akın edeceği yönünde bir hava oluşturuluyor. AB ülkelerine vize uygulaması 12 Eylül 1980 sonrasında, darbe rejiminin Türkiye'den çıkışları önlemek amacıyla talep ettiği bir uygulamayd��. Özellikle Türkiye'deki aydın ve sanatçıların 12 Eylül'ün baskısından, hukuksuzluklarından kaçmasını önlemek için vize engeli konuldu.
DÖNÜLEN TÜRKİYE: Son 11 yılda yaptığımız reformlarla, ekonomide sağladığımız başarılarla Türkiye kaçılan bir ülke değil, dönülen ya da gelinen bir ülke oldu. 12 Eylül döneminde ülkesini terk etmek zorunda kalan sanatçılarımız ve düşünürler artık tek tek ülkelerine dönüyorlar. 1990'larda ve 2000'li yıllarda maalesef gençlerimiz başörtüsü engeli ya da katsayı engeli nedeniyle Türkiye'den gitmek istiyorlardı. Bunu da ortadan kaldırdık. Öğrencilerimiz kendi ülkelerinde hatta kendi şehirlerindeki üniversitelerde özgürce okuyabiliyor. Çok daha az insan ekmek parası kazanmak için gurbete gitmeyi bir seçenek olarak görüyor. Türkiye'nin artık iş göçü veren değil, alan bir ülke oldu. Seyahat kültürü yaygınlaştı. 2003'te 103 ülkeye uçan Türk Hava Yolları şu anda 236 noktaya uçuş yapabiliyor.
İŞ BULMAK İÇİN DEĞİL İŞ KURMAK İÇİN YURTDIŞI: Yurt dışına gidenler eskisi gibi baskılardan kaçmak veya iş bulabilmek için değil, iş kurmak, yatırım yapmak özellikle de dünya üzerinde nerede mazlum, mağdur halklar varsa onlara yardım için koşuşturuyor. Biz de iş adamlarımızın, yatırımcı ve ihracatçılarımızın, yardım kuruluşlarımızın yurt dışına daha kolay gidebilmelerini sağlamak için her seviyede yol açıcı bir politika izliyoruz. Vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısını 69'a çıkardık.
YÜK ALMAYA GELİYORUZ: Bir ifadem var, yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz. Türkiye ile AB arasındaki vize engeli hiç kuşkusuz çok daha önce kaldırılmış olmalıydı. Bugüne kadar vizelerin kalkmamış olması açıkçası, Türkiye'den çok AB'ye zarar veren maliyet yükleyen bir süreç olmuştur.
3.5 YIL FAZLA: Biz 3.5 yılın da çok uzun olduğuna aslında inanıyoruz. Bu sürecin de çok daha kısaltılmasından yanayız. Biz üzerimize düşeni yine bu süreçte yoğun çalışmayla yapacağız. Komisyondan, Avrupa Parlamentosu'ndan ve AB Konseyi'nden de destek bekliyoruz.
21 OCAK'TA BRÜKSEL'DEYİM: 21 Ocak'ta Brüksel'e resmi ziyaret gerçekleştireceğim. AB Konseyi Başkanı, AB Komisyonu Başkanı ve Avrupa Parlamentosu Başkanı ile görüşmelerde bulunacağım. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande 27-28 Ocak'ta Türkiye'yi ziyaret edecek. İnanıyorum ki bu trafik ziyaret ve temaslarla devam edecek ve 2014 yılı Türkiye-AB ilişkileri açısından inşallah farklı bir yıl olacak.
TÜRKİYE MAZLUMUN YANINDA, AB SUSKUN: Bölgede yaşanan krizler, Türkiye'nin önemini teyit etti. AB'nin özellikle Bangladeş'teki idam uygulamasına karşı sesini çok daha yükseltmesini beklerdik. Gazze, şu anda bir de sel baskınlarına karşı ayakta durma çabası veriyor. Myanmar'dan Afganistan'a, Irak'tan Somali'ye kadar her ülkede, her coğrafyada Türkiye olarak sadece hakkı, hukuku, adaleti ve vicdanı savunuyoruz. AB bu saydığım meselelerde suskun ya da etkisiz kalmayı tercih etmemeliydi.


ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye kaçılan değil dönülen bir ülke oldu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN