ABD Büyükelçisi'ne 2 ayda 2'nci ziyaret

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçisi Ricciardone'yle iki ay içinde, ikinci kez yemek yedi. Büyükelçi'nin görüşmede operasyonu yakından takip ettiklerini söylediği öğrenildi

Giriş Tarihi: 20.12.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Ekim'de görüştüğü ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile yaklaşık iki ay aradan sonra yemekte bir araya geldi. Öğle yemeğine, İstanbul merkezli operasyon damgasını vurdu. ABD Büyükelçiliği Rezidansı'nda gerçekleşen yemek yaklaşık 1 saat 15 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu'nun ABD temaslarının ardından gerçekleşen yemeğe, Genel Başkan Yardımcıları Faruk Loğoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Şafak Pavey, İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve Bursa Milletvekili Aykan Erdemir de katıldı. Loğoğlu, elçinin, CHP'nin Washington ziyaretinin ardından Kılıçdaroğlu'yla görüşme isteği üzerine yemeğin gerçekleştiğini söyledi. Loğoğlu, randevunun daha önceden belirlen- diğini kaydederek, "Bugüne denk gelmesi tamamen tesadüf" dedi. CHP lideri, ABD ziyaretiyle ilgili izlenimlerini paylaşırken Ricciardone'nin de kendisine ulaşan değerlendirmeleri heyete ilettiği kaydedildi. Loğoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu, geziden memnun kaldığını, istediği çizgiyi yakaladığını belirtti. ABD Büyükelçisi de bu ziyarete ilişkin, ABD'den aldığı izlenim ve değerlendirmelerin aynı doğrultuda, yani olumlu, yararlı olduğunu, anamuhalefet partisinin bu ABD temaslarının sürmesinin gerekli ve yerinde olacağını belirtti. Çünkü ABD'nin Türkiye'de bütün taraflarla temasının, demokrasinin doğal gereği olduğunu vurguladı" diye konuştu.

'ŞEFFAFLIK' VURGUSU
Loğoğlu, yemekte rüşvet ve yolsuzluk iddialı operasyonun da gündeme geldiğini belirterek, Kılıçdaroğlu'nun görüşlerini Ricciardone'ye de aktardığını söyledi. Loğoğlu, Ricciardone'nin de Türkiye'de demokrasi ve şeffaflığı desteklediklerini ifade ettiğini aktardı. Ricciardone'nin ise operasyonla ilgili "Demokratik süreç içerisinde hukuk süreci içerisinde gelişmelere bakıyoruz. Operasyonu yakından izliyoruz" dediği öğrenildi. Görüşmede yolsuzluklarla ilgili Türkiye'deki kontrol ve denetleme mekanizmalarının da konuşulduğu kaydedildi. Kılıçdaroğlu, Ricciardone ile 23 Ekim 2013'te başbaşa akşam yemeği yemişti. Görüşmeden birkaç gün sonra da ABD Kongresi'nden gelen davet üzerine CHP heyeti ABD'ye gitmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Büyükelçisi'ne 2 ayda 2'nci ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN