Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adli kolluk artık amire bilgi verecek

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre, valiler adli kolluğun sorumlusunu kendisi belirleyecek. Dinleme kararı ve tapeler başsavcıdan gizlenemeyecek

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Savcılar, polis ve jandarmanın soruşturmaları nasıl yürüteceklerini düzenleyen Adli Kolluk Yönetmeliği'nde önemli sonuçlar doğuracak değişiklikler yapıldı. Buna göre dinleme kararları ve tapeler başsavcılardan saklanamayacak, savcıların soruşturmada verdikleri gözaltına alma gibi emirlerden emniyet müdürleri derhal bilgilendirilecek. Dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren, yönetmelik değişikliğinin getirdiği yenilikler şöyle:
Eski yönetmelik, adli kolluğun sorumlusunun emniyet müdürleri ve jandarma komutanları olmasını kesin hükme bağlıyordu. Yönetmeliğin yeni haline göre; valiler veya kaymakamlar adli kolluğun sorumlusunu kendileri belirleyecek. Emniyet müdürleri veya jandarma komutanlarının yanı sıra emniyet amirleri veya jandarmada görevli bir başka rütbeli de adli kolluk sorumlusu olabilecek.
Yönetmeliğin eski haline göre; savcılar yürüttükleri soruşturmalarda emir ve talimatlarını doğrudan polis ve jandarmaya verebiliyordu. Bundan sonra bu emir ve talimatları ancak başsavcılık verebilecek.
Polis veya jandarma şimdiye kadar bir suçla ilgili ihbarı sadece savcılara bildirmek zorundaydı. Yönetmeliğin yeni haline göre; adli kolluk görevlileri "en üst dereceli kolluk amirine" yani emniyet müdürleri, jandarma komutanı veya gümrük müdürüne de bildirecekler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adli kolluk artık amire bilgi verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN