Kılıçdaroğlu: Hükümet meşru değil

Giriş Tarihi: 23.12.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu hükümetin meşruiyeti yoktur. Bunlar Türkiye Cumhuriyetini yönetemezler. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir başbakan yolsuzlukları savunmamıştır, yolsuzluk yapanlara sahip çıkmamıştır" dedi. Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında konuşan ve bir grup gazetecinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan övgüyle söz ederek "Kabinenin en genç bakanı, kendi işini yapan tutarlı bir kişi" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
(Adli kolluk yönetmeliğinin değiştirilmesi) Yolsuzluğu kapatmak için mücadele ediyorlar şu anda. Polisleri bunun için değiştirdiler, yönetmeliği bunun için değiştirdiler.
(Başbakan'ın ABD elçisiyle ilgili sözleri)'Ülkemizde tutmak zorunda değiliz' dedi. Zorunda değilse gereğini yapsın.
(Cemaat- AK Parti kavgası yaşandığı iddiaları) Yolsuzluğu kim ortaya çıkardıysa Allah razı olsun. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını böyle soruyoruz demektir.
Siyasete girdikleri tarihle, bugünkü mal varlıklarını açıklasınlar. Malvarlıklarını açıklamazlarsa, bu dosya kapanmaz zaten. Zafer Çağlayan'ın özellikle siyasete girerken, durumu neydi, şimdi ekonomik durumu ne? İddialarda adı geçen 4 bakanın istifa etmesi gerekir.
Savcıların da görevden alınması gibi bir şey ortaya çıkarsa asıl olay o zaman patlak verecek. 2002'de komisyonlar kurdular. Şimdi o dönemin yolsuzluklarına bunlar rahmet okuttular.
(CHP'nin merkez sağa kaydığı eleştirileri) Bizim dünya görüşümüz de bakış açımız da hiç değişmedi. Biz AKP devletine karşı mücadele ediyoruz. Sağlıklı bir demokrasi yok ortada. O nedenle biz kucağımızı herkese açtık. Parti sağa mı kayıyor, hayır efendim, parti halka açılıyor. Herkesi kucaklıyoruz. Bizim ilkelerimizi benimseyen, cumhuriyetten yana olan herkesi kucaklıyoruz.

'ÜÇ BÜYÜK'LER NETLEŞTİ
CHP mart ayında yapılacak yerel seçimler için aday belirleme mesaisini sürdürüyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sabah erken saatlerde önce MYK ardından ise aday isimlerinin netleştirileceği Parti Meclisi'ni (PM) topladı. CHP MYK'da, aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin de olduğu çok sayıda il ve ilçenin adayı belirlendi. Son şekli PM'de verilen aday listesine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı da mevcut Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olacak. CHP, Mersin'de Macit Özcan, Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen, Muğla'da Osman Gürün, Aydın'da Özlem Çerçioğlu, Edirne'de Hamdi Sedefçi, Kars'ta Naif Alibeyoğlu, Antalya'da Mustafa Akaydın, Çanakkale'de Gökhan Ülgür, Gaziantep'te eski milletvekili Akif Ekici, Hatay'da Lütfü Savaş, Manisa'da Özgür Özel (milletvekili), Bursa'da Necati Şahin, Trabzon'da Volkan Canalioğlu (milletvekili), İstanbul Bağcılar'a PM üyesi Muhammed Çakmak, Ankara Etimesgut'ta Mehmet Yula, Ankara Mamak'ta Coşkun Torun'u aday gösterecek. Ankara, İstanbul ve İzmir'de kale olarak görülen ilçelerde başkan adaylarının ocak ayının ilk haftasında açıklanması bekleniyor. Sorunlu iller Adana ve Uşak'ın adaylarının açıklanması ise gelecek haftaya bırakıldı. Edinilen bilgilere göre, CHP PM'de Hatay adayı Lütfü Savaş için de kriz yaşandı. AK Parti'den CHP'ye geçen Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, Kılıçdaroğlu'nun devreye girmesiyle yapılan ikinci oylamada onay alabildiği ileri sürüldü. CHP, Odunpazarı'na ise Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt'u aday gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu: Hükümet meşru değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN