"Biz o başı ezeriz"

Giriş Tarihi: 24.12.2013 13:47

Bakan Ergün "Yolsuzluklarla mücadeleyi şiar edinmiş hükümet kurduk. Bu kadar mücadele ederken karşımıza ister siyasetin ister bürokrasinin içinden baş göstermişse o başı ezeriz" dedi.

Kocaeli Ticaret Odası Meclis Toplantısında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin önünde çok önemli süreçlerin bulunduğunu belirterek, 18 ay içinde 3 seçimin gerçekleştirileceğini ifade etti.

Türkiye'nin bir darboğazdan geçeceğini, bu nedenle birtakım komplikasyonların ortaya çıkacağını anlatan Ergün, şöyle konuştu:

"Geçmiş tecrübelerimiz var. Bundan 6,5 yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ne tür komplikasyonlar olduğunu gördük. Cumhurbaşkanlığı seçimleri en çok komplikasyonun olduğu seçimler olmuştur her zaman ama biz şimdiye kadar parlamentonun seçtiği cumhurbaşkanlarının komplikasyonunu yaşamıştık. Şimdi ilk defa halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı dönemine giriyoruz. Bunun da kendine özgü bazı gelişmelere açık olduğunu şimdiden görmemiz gerekiyor. Geçmiş yıllarda cumhurbaşkanlığı seçiminden, parlamentonun üzerinden hava kuvvetlerinin uçaklarını uçurmasından tutun, meclis kulislerinde milletvekillerinin yakasına yapışıp, zorla adaya oy verdirtmeye kadar, hatta cumhurbaşkanları adaylarının otel odasında basılarak yurt dışına kaçmaya zorlandığı süreçleri yaşadık."

Bakan Ergün, demokrasinin iyi bir şey olduğuna dikkati çekerek, halkın yaptığı seçimlerle söz konusu olayların önünü kestiğini kaydetti.

"Allah'ın da bir planı var"

Bakan Ergün, Türkiye'nin eski Türkiye olmadığını, 21. yüzyılda herşeyin değiştiğini anlatarak, ülkenin rekabetin çok arttığını, bu yüzyılda hiçbir şeyin gizli kalmadığını belirtti.

Türkiye'nin bu süreçte yükselişine "dur" demek isteyenlerin, birtakım gizli planlarının mutlaka açığa çıkacağına işaret eden Ergün, şunları kaydetti:

"Türkiye üzerine kimse saklı, gizli bir plan yapmasın, yürümez. Tabii kuşkusuz Allah'ın da bir planı var. Ona güveniyoruz, inanıyoruz. Bu ülkenin birliğine, beraberliğine, kalkınmasına itirazı olanlar varsa, milletin de onlara bir cevabı olacaktır. Yola yordama, yönteme itirazı olanlar varsa işte demokrasi onun için var, seçimler onun için var. Milletin şaşmaz terazisi bu olanları, bitenleri, yaşananları tartacak ve değerlendirecektir. Biz yolsuzluklarla, yoksulluklara ve yasaklarla mücadeleyi şiar edinmiş bir hükümet, siyasi parti kurduk. Çok şükür kurumsal yolsuzluğu, yasakları ve yoksulluğu büyük çapta ortadan kaldırdık. Bununla çok ciddi mücadele verdik ve vermeye devam ediyoruz. Türkiye'nin bu konuda çok mesafe aldığını uluslararası camialar da gördü. Türkiye eğer yolsuzlukların içinde kurumsal olarak yüzen bir ülke olsaydı bugünkü yatırımların aslında hiçbir tanesi asla yapılamazdı. Şimdi biz bu kadar mücadele ederken, karşımıza yeni bir şekilde, yeni versiyonlarıyla yeni birtakım aktörlerle ister siyasetin içinden, ister bürokrasinin içinden, ister iş dünyasından, sivil toplumdan baş göstermişse, baş göstermeye yüz tutmuşsa biz o başı ezeriz. Toplumun geleceğini tahrip eden bir yanlışın baş göstermesine asla izin veremeyiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Biz o başı ezeriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN