Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'a sevgi seli

Giriş Tarihi: 24.12.2013

Pakistan'da at hediye edilen ve fayton ile gezen Başbakan Erdoğan, ülkenin geleneksel kıyafetini giyip, geleneksel oyunları izledi. Erdoğan'ın geçtiği yollara gül yaprakları döküldü

Başbakan Tayyip Erdoğan, 2 günlük Pakistan ziyaretinin ilk durağı Lahor'da yoğun ilgi görürken, programlarda çok renkli sahneler yaşandı. Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif tarafından havai fişeklerle karşılanan Erdoğan, otelinden ayrılırken yol boyu güller atıldı. Yapılan askeri törende iki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından bando, "Katibim" ve "Bir Şarkısın Sen Ömür Boyu Sürecek" şarkılarının da arasında bulunduğu bazı Türk eserlerini seslendirdi. Lahor'da ilk defa bu kadar görkemli karşılama töreni yapıldığı ifade edilirken, Pakistan televizyonları da Erdoğan'ın uçaktan otele gelişini canlı yayınladı. Erdoğan, dün sabah önce ülkedeki eyaletleri temsilen oluşturulan Kültür Köyü'nü gezdi. Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile aynı makam arabasıyla Kültür Köyü'ne giden Erdoğan, yol boyunca halkın sevgi gösterileriyle karşılandı. Erdoğan'ın geçtiği yol güzergahına kırmızı güller saçıldı. Erdoğan'ın bulunduğu makam aracı baştan aşağı güllerle kaplandı. Atchison Koleji'nde coşkuyla karşılanan Erdoğan, askeri seremoniyi izledi, 20 stanttan oluşan Kültür Köyü'nü gezdi. Bu sırada oynanan yerel danslar renkli görüntüler oluşturdu. Özel eğitilen atların gösterisi dikkat çekti. Şahbaz Şerif tarafından, Emine Erdoğan ile Sümeyye Erdoğan'a el yapımı birer sandalet ve çanta hediye edildi. Pakistan'ın geleneksel şapkalarının bulunduğu standı da inceleyen Erdoğan, hediye edilen takkeyi denedi. Erdoğan ve Şerif, birlikte faytonla kendileri için düzenlenen at gösterisinin yapılacağı alana geçti. Faytonun önünde yerel kıyafetli atlı korumalar da dikkati çekti. Erdoğan ile Şerif, aynı zamanda savaş talimi sayılan ve atlarla yapılan geleneksel oyun Nayza Bazi'yi izledi.

AT HEDİYE EDİLDİ
Şerif, Erdoğan'a, 10 yaşındaki bir atı hediye etti. Atın kendi aracılığı ile kızına hediye edildiğini söyleyen Erdoğan, Sümeyye Erdoğan'a, "Beğendin mi? Beğenmediysen almayalım" dedi. "Çok güzel, alışılmışın dışında bir eğlence ve oyuna şahit olduk" diyen Erdoğan, yapılan bütün hazırlıklar ve hediye edilen at için Şahbaz Şerif'e teşekkür etti. Atın sertifikasının da kendisine sunulduğunu belirten Erdoğan, sertifikada atın babasının Polonyalı annesinin Pakistanlı ve isminin de "Last Orlan" olduğu bilgisinin yer aldığını söyledi. Eşi Emine Erdoğan ile bir süre atı seven Erdoğan, at binmesini isteyen Başbakan Şerif'e "Burası çok kalabalık" karşılığını verdi. Pakistan'ın milli şairi Muhammed İkbal'ın mezarı ve Badşahi Camisi'ni de ziyaret eden Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'a sevgi seli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN