Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris cinayetlerinde cepten 'fişleme' çıktı

Paris'te üç kadını öldüren Ömer Güney'in cinayetten önce, dernek üyesi 329 kişinin üyelik bilgilerini içeren kartların fotoğraflarını cep telefonuyla çektiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Fransa'nın başkenti Paris'te, PKK'ya yakınlığıyla bilinen "Kürdistan Enformasyon Merkezi'nde" öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez davasında önemli bir gelişme yaşandı. Kafalarına kurşun sıkılarak öldürülen 3 kadının katil zanlısı Ömer Güney'in, telefonunu inceleyen polis önemli delillere ulaştı. Güney'in cinayetten bir gün önce, gece 04:30-05:30 saatleri arasında, Villiers-de-Bel'de bulunan bir Kürt dernek binasına girdiği ve derneğe üye 329 kişinin üyelik bilgilerini içeren kartların fotoğraflarını çektiği anlaşıldı. Teknik incelemeyi yürüten güvenlik güçleri, Güney'in telefonuyla çektiği ve ardından sildiği fotoğrafları telefonun hafızasına geri getirmeyi başardı. Fransa'da yayın yapan L'Express gazetesinin özel haberine göre fotoğraflarda dernek üyelerinin isim, soy isim, adres ve telefon bilgileri bulunuyor.

İTİRAF ETTİ

Bu gelişmeyle Ömer Güney'in, "Fransız devleti bana komplo kurdu" iddiası da çürütülmüş oldu. Fransa'da yargılanan Güney, ifadesinde "fotoğrafları ismini vermeyi reddettiği bir PKK yetkilisinin isteği üzerine çektiğini" itiraf etti. Dernek üyelerine ait bilgileri Paris'te yaşayan, "ismini ve adresini unuttuğu bir PKK sempatizanına teslim ettiğini" söyleyen Ömer Güney, fotoğrafları da "telefonun hafızasında yer kaplamasın diye sildiğini" iddia etti. Soruşturma dahilinde 2003-2011 yıllarında Almanya'da yaşayan Güney'in yakın çevresinin de ifadelerine başvuruldu. İş arkadaşları, sakin tavırlı ve "kuşu bile öldüremeyecek yapıda biri" olarak tanımladıkları Ömer Güney'in ayrılıkçı fikirlerden de uzak olduğunu bildirdi. Ömer Güney'in üzerinde üç hilal bulunan bir yüzük taktığı ve MHP sempatizanı olduğu söyleniyor.

5 NUMARA TESPİT EDİLDİ

Güvenlik güçleri zanlının sık sık yaptığı Türkiye seyahatlerini de inceledi. Son seyahatini cinayetin gerçekleştiği 9 Şubat 2013'ten kısa süre önce yapan Ömer Güney'e adına kayıtlı Fransız ve Türk operatörlerine ait 5 farklı sim kart tespit edildi. Bu kartlardan ikisine hala ulaşılamadığını bildiren soruşturma ekibi, Güney'in Türkiye'deki "teknik telefon numaralarına" sık sık kısa mesaj gönderdiğini tespit etti. Fransız polisi olayla ilgili araştırmayı derinleştirmek için Türk makamlarından yardım isteyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris cinayetlerinde cepten 'fişleme' çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN