Savcı kendi suçunu gizliyor iddiası

Giriş Tarihi: 24.12.2013 11:12

Tek operasyonla birleştiren üç ayrı dosyadaki gizlilik kararı isyan ettirdi. Savcılık kaynakları “Dosyanın içeriğine müdafiler bakabilir” derken avukatları içeriği göremediklerini söylüyor. Avukat Deliduman ise sorguda ekleme yapılmış tapeleri yakaladığını söyledi.

Üç ayrı soruşturmanın tek bir operasyonla örtülmeye çalışıldığı soruşturmada dosyalara getirilen "gizlilik" isyan ettirdi. Dosyaların içeriği yasal olarak taraflara gösterilmesi gerekirken, sır gibi saklanmasına tepki gösteren avukatlar itiraz dilekçeleri sunarak, gizlilik kararının kaldırılmasını istedi. Ancak 4 gündür mahkemeden bu yönde karar çıkmadı.


SAVCI BAKABİLİRLER DİYOR AMA

Avukatlar, "Dosyadaki tapeler, arama-el koyma-gözaltı kararları ve diğer tüm kararlara bakmak yasal hakkımız. Bu şekilde gizlilik kararı usule aykırı" dediler. İstanbul 5'inci Sulh Ceza tarafından verilen gizlilik kararı 6.12.2013 tarihli. Yani operasyondan 11 gün önce verilen gizlilik kararında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve buna bağlı olarak örgüt faaliyetleri suçlarıyla ilgili olarak soruşturmanın özelliği ve telefon dinleme ve benzeri kararların gizliliği dikkate alınarak şüpheli ve müdafilerin dosya içeriğini incelemesi ve belgelerden örnek almak soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebileceğinden bu yetkilerin kısıtlanmamasına karar verilmesi istenmiştir. Savcılığın bu talebin kabulüne karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi. Avukatlar 19 Aralık'ta bu karara itiraz ettiler ancak itiriza 4 gündür yanıt verilmedi. Gizlilik kararındaki usulsüzlükler şöyle sıralandı: Gizlilik kararının neden verildiği, maddi ve hukuki nedenleri kararda belirtilmiyor. Gizlilik kararının hangi tarihe kadar geçerli olduğu belli değil. Hakimin gizlilik kararı alırken dosyayı inceleyip incelemediği, hangi belgelere göre bu kararı aldığı belli değil. Dosya üzerindeki gizliliğe dair savcılık kaynakları, "Dosyanın içeriğine şüpheli avukatları istedikleri gibi bakabilir. Telefon dinleme kararları, arama-gözaltı ve diğer benzeri belgelere bakabilirler" ifadelerini kullanırken, avukatların aksini dile getirmesi dikkat çekti. Dosyanın avukatlarından Müşir Deliduman, "4 gündür gizliliğin kaldırılmasını bekliyoruz. Savcılar ve mahkeme ne zaman bu talebimizle ilgileneceklerini bile belirtmiyorlar. Bütün her şey gizli, sadece ifadelere bakabiliyoruz. Bu durumda savunmalarımızı hazırlayamıyoruz" dedi.

Deliduman, emniyet sorgusu sırasında yaşadığı ilginç bir olayı da anlattı:


TAPEYE PARANTEZLE EK YAPILMIŞ

"Bir tape gösterdiler sorguda. Tapeyi incelediğimde bütün bir konuşmanın sonuna parantez içinde polisin ekleme yaptığı dikkatimi çekti. Konuşmanın sonuna parantez içinde TOKİ ibaresini eklemişlerdi. Buna tepki gösterdiğimde ise o evrakı polis geri çekti."
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı kendi suçunu gizliyor iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN