Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstifalarla ilgili Hükümet'ten ilk açıklama

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 17 Aralık operasyonu ile üç bakanın istifası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 25.12.2013 14:35 Güncelleme Tarihi: 25.12.2013 14:54
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 'Bakan arkadaşlarımızın bu süreçteki hükümetimiz adına, kendileri adına ve iddianamesi hazırlanmamış ve hukuki süreci devam eden bu ortamda hassasiyetlerini gösterdiler. Siyasi bir erdemde bulundular' dedi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere AK Parti Genel Merkezi'ne gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. İstifa eden Bakanlarla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldız, 'Siyasette ilklerin öncüsü olan AK Partimizin özellikle bakan arkadaşlarımızın bu süreçteki hükümetimiz adına, kendileri adına ve iddianamesi hazırlanmamış ve hukuki süreci devam eden bu ortamda hassasiyetlerini gösterdiler. Siyasi bir erdemde bulundular. Tabiki bununla alakalı sürecin devam ettiği bir ortamı özellikle altını çiziyor olmamız lazım. Şuana kadar önünde bulunduğumuz AK Parti genel merkezimiz ve 11 yıldan beri bu ülkenin idaresine irade koyan hükümetlerimiz doğru yaptığı için güçlendiler ve güçlendiği içinde daha çok doğru yapma kabiliyet ve kapasitesine ulaştı. O yüzden bu iştede Allah'ın izni ile biz yanlış yapmayız. Özelikle bu usulsüzlüklerle alakalı konuda bu işin patenti usulsüzlüklerle alakalı uğraşmak bunlarla alakalı mücadele etmenin patenti AK Parti'dedir. Gündem bu şekliyle 11 yıldan beri oluşmuştur ve bu hassasiyetini hiçbir zaman eksiltmeden, yitirmeden devam etmektedir. Bu usulsüzlüklerle alakalı konuların ki hukuki süreci devam ediyor. İddianemesi hazırlanmamış süreçte hep beraber bunun sonucunu izleyeceğiz. Kamuoyu ile şeffaf olarak bunlar paylaşılacak' diye konuştu.

'Bu tür usulsüzlükler hiçbir zaman siyasi mühendisliği makul hale getirmez' diyen Bakan Yıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

'Ama hiç getirmez. Büyük resim şu anda Türkiye üzerindeki oynanan büyük oyundur ve siyasi mühendisliktir. Bu büyük resmi kaçırmayın arkadaşlar. Ben vatandaşımızın da bütün bu ülke dinamiklerinin rahat olmasını tavsiye ederim. Biz her zaman için doğruyu yaptığımız için güçleniyoruz. Buradan da güçlü olarak çıkarız. Bizim niyetimiz bu ülkeye güzel insanına hizmet etmektir. Siyasi mühendislik tabii ki usulsüzlükleri de makul hale getirmez. Ama usulsüzlükler siyasi mühendisliği hiçbir zaman ama hiçbir zaman için de makul hale getirmez. Bunların ayrıştırılması lazım geldiğini bir kez daha hatırlatmak isterim.'

Doğalgaza zam olup olmayacağı yönündeki bir soruya ise Bakan Yıldız, 'Bu olayların ülkemizin siyasi istikrarına hedefe koyduğu çok açık. Tabiki Enerji kalemleri ile alakalı gerek FED'in son kararı ile beraber döviz fiyatlarının artıyor olması bizim maliyetlerimiz artırmıştır. Ama her zaman için vatandaşımızın ve sanayicimizin lehine bunları yorumlamaya ve hesapları vatandaşımız lehine kullanmaya gayret ediyoruz. Önümüzdeki ay içerisinde doğalgaza birer aylık elektriklerde üçer aylık dönemlerle düzenleniyor. Biz ocak ayında doğalgaza herhangi bir fiyat artışı öngörmüyoruz. Elektrikte de ocak, şubat, mart aylarında herhangi bir fiyat artışı söz konusu olmayacaktır' ifadelerini kullardı
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstifalarla ilgili Hükümet'ten ilk açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN