Erdoğan Bayraktar görevden alınmış

Giriş Tarihi: 26.12.2013 09:20 Güncelleme Tarihi: 26.12.2013 13:22

Bakan Bayraktar'ın kabine değişikliğinde istifa etmeye yanaşmadığı için görevden alındığı ortaya çıktı.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın, diğer bakanların aksine istifa etmekte direndiği ve bunun neticesinde, Anayasa'nın 109. Maddesi uyarınca Başbakan Erdoğan tarafından görevden alındığı belli oldu.

Bakanlar Kurulu'ndaki değişikliğe ilişkin atamalar Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu yazıda eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile ilgili olarak, 'Bakanlar Kurulunda görev alan; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Bakanlık görevinden alınmasını, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 109 uncu maddesi uyarınca yüksek tasviplerine saygıyla arz ederim' ifadesi yer aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onay yazısında ise, 'Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Başbakanın teklifi üzerine bakanlık görevinden alınmıştır' denildi.

Kabinedeki yeni atamalarla ilgili kararnamede, 'Bakanlar Kurulunda görev alan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım bakanlık görevlerinden istifa etmişler ve istifaları kabul edilmiştir' ifadesi de yer aldı.

Anayasa'nın 109. Maddesi şöyle:

'Bakanlar Kurulu, Başbakan ve bakanlardan kurulur. Başbakan, Cumhurbaşkanınca, TBMM üyeleri arasından atanır. Bakanlar, TBMM üyeleri veya milletvekili seçilme yeterliğine sahip olanlar arasından Başbakanca seçilir ve Cumhurbaşkanınca atanır; gerektiğinde Başbakan'ın önerisi üzerine Cumhurbaşkanınca görevlerine son verilir'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan Bayraktar görevden alınmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN