Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gerçeklerin ortaya çıkması için istifa ettik'

Ekonomi Bakanı Çağlayan ve İçişleri Bakanı Güler "Çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkması için" görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 26.12.2013
İstanbul merkezli 17 aralık operasyonunda oğulları tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar dün istifa etti. Önceki gün yurda dönen ve Ankara Esenboğa Havaalanında coşkulu bir şekilde karşılanan Başbakan Tayyip Erdoğan, aynı gece Subayevlerindeki evinde operasyonda adı geçen Çağlayan, Güler, Bayraktar ve AB Bakanı Egemen Bağış ile yaklaşık 2.5 saat süren toplantı yaptı. Gece yarısı zirvesinin ardından dün de sabah saatlerinde ardı ardına istifa haberleri geldi. İstifasını önce açıklayan Zafer Çağlayan oldu. Yazılı açıklama yapan Çağlayan İstanbul merkezli operasyonun hükümete ve AK Parti'ye yönelik açık bir tezgah olduğunu belirterek, "Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için istifa ediyorum" dedi. Yaklaşık 1.5 saat sonra İçişleri Bakanı Muammer Güler'in istifa ettiği haberi geldi. Çağlayan da "Oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak için bakanlık görevinden affımı Sayın Başbakanımıza aynı gün şifaen arz etmiştim. Söz konusu istifa talebimi 25 Aralık 2013 günü yazılı olarak Başbakanlık makamına sunmuş bulunuyorum" dedi.

VEKİLLİKTEN DE İSTİFA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ise istifasını özel bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak duyurdu. Bayraktar şunları söyledi: "Sayın Başbakanın istediği bakanla çalışmak ve istediği bakanı görevden almak en tabii hakkı ve yetkisidir. Fakat rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü sayın başbakanın talimatı ile yapılmıştır. Bu minval üzerine bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti rahatlatmak için Sayın Başbakanın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletimize saygılar sunuyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerçeklerin ortaya çıkması için istifa ettik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN