Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK'dan 'Adli Kolluk Yönetmeliği' açıklaması

Giriş Tarihi: 27.12.2013
İstanbul Başsavcılığı'nın yürüttüğü rüşvet ve kara para aklama soruşturmasındaki tartışmalara Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da katıldı. Kurul, oy çokluğuyla yaptığı açıklamada, "Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik Anayasa'ya aykırı" dedi. HSYK Genel Kurulu'nun dünkü açıklamasında şu görüşler yer aldı:
Adli Kolluk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleri ile Anayasa'nın 144, 159 ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 157, 160, 161, 164 ve 167'nci maddelerine açıkça aykırıdır.
Hâkim ve savcıların hukuka aykırı eylemde bulunduğu düşünülüyorsa, şikâyet makamı HSYK'dır.
Herkes, yargı bağımsızlığına zarar verecek söz ve eylemlerle özveri ve titizlikle görev yapan yargı mensuplarını zan altında bırakacak beyan ve yazılardan kaçınmalıdır. Açıklama kararı, yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yer almadığı, 18 üyenin katıldığı toplantıda 5'e karşı 13 oyla alındı. Açıklamaya HSYK üyesi Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem, yönetmeliğin Anayasa'ya aykırı olmadığı görüşüyle esastan muhalefet şerhi koydu. HSYK dosya devirleri nedeniyle, 15 Ocak'a kadar çalışmalara ara verdi. Bu arada, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, HSYK'nın bildirisini "korsan" olarak tanımladı. Şentop, twitter hesabından "Sadece 13 üye korsan bildiri yayımladı. Eskiden asker adına bildiri yayımlanırdı, şimdi HSYK yayımlıyor. Siyasi sonuç almak için savcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim" mesajwını paylaştı. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK'dan 'Adli Kolluk Yönetmeliği' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN