'Rastgele soruşturma yapmak kaos yaratır'

Giriş Tarihi: 27.12.2013

İstanbul Başsavcısı Çolakkadı sürdürdüğü soruşturma hakkında bilgi vermeyen savcının dosyasını elinden aldı. Çolakkadı "Savcı rastgele soruşturma başlatıp bitiremez" dedi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, başsavcıların savcılar üzerinde denetim ve gözetim yetkisi olduğunu belirterek "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda 200 civarında savcı görev yapıyor. 200 savcı rastgele kendi kendilerine ne soruşturma başlatır ne soruşturma bitirir" dedi. Başsavcı Çolakkadı, savcı Muammer Akkaş'ı kendisine bilgi vermeden yürüttüğü soruşturmadan aldı. Akkaş, "soruşturma yapmam engellendi" deyince, Çolakkadı basın toplantısı düzenleyerek gelişmeler hakkında bilgi verdi. Soruşturma yürüten savcıların, kamuoyunu ilgilendiren önemli olayları, derhal başsavcı veya başsavcıvekiline bildirmesi gerektiğini belirten Başsavcı, "Böyle bir şey olmazsa kaos olur. Her önüne gelen kendiliğinden bir şey yaparsa... 2 yıldır hiçbir bilgi verilmeden yürütülen soruşturmalar var. Kayıtlara başka isimler girilmiş ya da hiç kaydedilmemiş" dedi. Çolakkadı'nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

5 SAVCI İNCELİYOR

Sorumluluklara riayet etmeyip elindeki soruşturma bilgilerini medyaya aktaranların, hukuka uygun soruşturmayı yürütemeyenlerin soruşturması başka savcılara verilir. Bu yeni bir uygulama değil.
5 savcımız inceliyor. 5 savcı yanlış yapacak da bir savcı mı doğru yapacak? Olayın aslını size açıklıyorum. Son bir yönetmelik çıktı. Soruşturmalar başsavcıya bildirilecek. Esasen daha önce de bildirilecekti ama yönetmelik bunu daha oturttu, kesin hale getirdi.
Salı günü savcımızla konuştuk. Böyle bir dosyası var. Öğleden sonra bize anlattı. Çağırdım. Başsavcıvekiliyle birlikte geldi. Vekilin haberi yok. Bir şeyler anlattı, kapsamı yok. TMK görevine giren bir suç yok. Dedim ki başsavcı vekiliyle birlikte okuyun, yarın bana kapsamlı bilgi verin. Anlaştık. Ama sabahleyin geldik ki olay medyada... Bunun üzerine bir basın açıklaması yaptık. Gizliden haber emniyete, medyaya intikal ettiriliyor. Yani medyanın gücüyle savcı çalışır mı? Soruşturmalar böyle orta yerde yapılabilir mi? Soruşturmayı bu şekilde medyaya aktarmak suç değil mi? Savcının bu hareketi karşısında ben bugün başsavcı vekilliğine yazı yazdım. 'Yönetmeliği, talimatı uygula' diye. O da uygulayarak kendisi de dahil 5 savcı görevlendirdi. Şimdi 5 savcı inceliyor.
Kapsamlı dosyalar var. 35 seneden fazla bu meslekteyim. Hiç kimseden emir almam. Hak neyse yerini bulacak. Soruşturmalar yapılacak. Ne fazla ne eksik. Şu veya bu sebeple yargının rencide edilmesini, yanlış anlamaya sebebiyet verilmesini engellemek amacıyla size bu açıklamayı yapıyorum. Esasen bir savcı başsavcısıyla, başsavcı vekiliyle görüşür, 'yarın bilgi vereceğim' diye söz verir. Yarın gizlice her şeyi medyaya aktarır mı? Aktarıyorsa bunun amacı nedir?"

HİÇBİR ŞEY KARARTILAMAZ
Çolakkadı "Sizin eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile evinizde görüştükten sonra bu dosyaya baskı yapıldığı iddiası var. Bu doğru mu?" sorusu üzerine ise "Dosya savcıdan kaçırıldı diye bir şey yok. Bakanla her zaman görüşürüz. Görüştüysek neden saklayalım?" dedi. Soruşturmada yetkilerini sonuna kadar kullanacaklarını da kaydeden Çolakkadı, "Hiçbir şey karartılamaz. Kim suçluysa kimin oğlu olursa olsun. Yani biz yargıyı yıpratmak istemiyoruz. Adalet, hukuk neyi gerektiriyorsa bunlar yapılacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rastgele soruşturma yapmak kaos yaratır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN