Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Barolar Birliği'nden flaş açıklama

Giriş Tarihi: 27.12.2013 13:20 Güncelleme Tarihi: 27.12.2013 13:21
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "İçinde bulunduğumuz süreçte yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirleriyle ve kendi içlerinde yaşanan hesaplaşmanın, toplum üzerinde telafisi uzun yıllar mümkün olmayacak yıkıcı etkilere yol açacağı muhakkaktır" ifadesini kullandı.

Feyzioğlu, TBB Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, Birliğin, Adli Kolluk Yönetmeliği'nde yapılan değişikliğe karşı Danıştayda iptal
davası açtığını hatırlattı.

HSYK Genel Kurulu tarafından dün "bu değişikliğin Anayasaya aykırı olduğunun" ifade edildiğini belirten Feyzioğlu, Danıştayın, bu yönetmelik daha fazla ve daha büyük zararlara yol açmadan bir an önce yürütmeyi durdurma ve ardından iptal kararı vermesinin, devletin anayasal yapısının korunması için zorunlu olduğunu savundu.

Feyzioğlu, "Yürütülen yolsuzluk soruşturmasında oğlu tutuklanan ve kendi hakkında fezleke düzenlendiği basın yoluyla öğrenilen İçişleri Bakanının soruşturmayı yürüten emniyet amirlerini görevden alması, İstanbul Başsavcılığının soruşturmaya yeni savcılar ilave etmesi ve bir dosyada da soruşturma savcısını değiştirmesi, toplumda soruşturmanın engellendiği yolunda güçlü bir algının ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir" iddiasında bulundu.

Hukuka aykırılıkların birbirini izlediğini öne süren Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Trajik olaylara son örnek, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının ve soruşturma kendisinden alınan savcının basın yoluyla ilan edilen karşılıklı
suçlamalarıdır. İçinde bulunduğumuz süreçte yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirleriyle ve kendi içlerinde yaşanan hesaplaşmanın, toplum üzerinde telafisi uzun yıllar mümkün olmayacak yıkıcı etkilere yol açacağı muhakkaktır.

Siyasi kriz, devlet krizine dönüşmüştür. Çözüm, yurttaşın üstün menfaatine olacak şekilde hukuk devleti ve demokrasiden yana ilkesel duruş
sergilemektir. Hukukun üstünlüğü ve yurttaşın hukuki güvenliğinin sağlandığı aydınlık bir gelecek toplumun bütün kesimlerinin işbirliğiyle inşa edilebilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Barolar Birliği'nden flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN