Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başsavcıdan kaos önlemi

Başsavcılık'tan gizli soruşturma yürütülmesine karşı Başsavcı Çolakkadı, tüm savcılara yazı gönderip 14 suç türünü içeren tüm dosyalarla ilgili 3 gün içinde kendisine bilgi verilmesini istedi

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Kod isimler verilerek kendisinden ve Başsavcı vekillerinden gizli şekilde soruşturmalar yapılarak kaos oluşturulmak istendiğini belirten İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, kedisine bağlı tüm savcılara bir yazı göndererek 14 ayrı suç türü konusunda yapılan soruşturmalarla ilgili ivedi bilgi verilmesini istedi. Danıştay'ın 'yürütmeyi durdurma' kararıdan önce gönderilen yazıda Adli Kolluk Yönetmeliği'nin 6. Maddesi'ne atıfta bulunuldu ve bu maddenin 3. Fıkrasındaki, "Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 135. Maddesinin 6. Fıkrasında sayılan suçlar nedeniyle yapılan soruşturmaların aşamaları hakkında cumhuriyet savcısı tarafından doğrudan ya da varsa ilgili başsavcı vekili aracılığı ile cumhuriyet başsavcısına bilgi verilmesi zorunludur" ifadelerine dikkat çekildi. Yazının ekinde gönderilen bilgi formunun da Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. Maddesi bünyesinde görev yapan terör savcılarının da doldurmak zorunda olduğu vurgulandı.

'ÜÇ GÜNDE TESLİM EDİN'
Üç gün içerisinde Başsavcılık Özel Kalem Müdürlüğü'ne teslim edilmesi istenen formlarda; suç, suç tarihi, suçun öğrenilme ve başsavcılığa intikal şekli, mağdur ve müştekiler, şüpheliler, yapılan işlemler, soruşturma talimatı verilen kolluk birimi ve olayın kısa özeti bölümleri bulunuyor. Savcılar ellerindeki kritik soruşturmalara ilşkin bilgileri bu formlara yazıp bizzat Özel Kalem Müdürlüğü'ne teslim edecekler. Soruşturmalarda kritik bir gelişme olduğunda yeni form düzenlemek zorunlu. Ayrıca her üç ayda bir yeni bir form düzenlenmesi istendi. Başsavcı Çolakkadı'nın hakkında bilgi verilmesini istediği suç türleri şunlar: Göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti, Kasten öldürme, İşkence, Cinsel saldırı, Çocukların cinsel istismarı, Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, Parada sahtecilik, Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, Fuhuş, İhaleye fesat karıştırma, Rüşvet, Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, Silahlı örgüt (madde 314) veya bu örgütlere silah sağlama, Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk.

5 SAVCI BELLİ OLDU
İstanbul'daki ikinci soruşturmada, başsavcılığa bilgi vermediği için dosyasıelinden alınan savcı Muammer Akkaş'ın yerine görevlendirilen savcılar belli oldu. Bazı işadamlarının da yer aldığı belirtilen soruşturma dosyası üzerinde bundan sonra İstanbul Terörle Mücadele Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ile savcılar İdris Kurt, İrfan Fidan, Fuzuli Aydoğdu ve İsmail Uçar çalışacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başsavcıdan kaos önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN