Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan kritik açıklama

Giriş Tarihi: 30.12.2013 17:05 Güncelleme Tarihi: 30.12.2013 17:51
Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç basın toplantısı düzenledi. Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları;

BAKANLAR KURULU TOPLANTISI

Yılın son toplantısı olduğu için 2013 yılını gözden geçirme imkanı bulduk. Bazı Bakan arkadaşlarımızın sunumları oldu.

Yeni arkadaşlarımız tanıdığımız arkadaşlarımız. Efkan Âlâ ile birlikte bütün arkadaşlarımıza başarılar diledik. Arkadaşlarımız da bu konudaki düşüncelerini başbakanımıza ve bizlere ifade etmiş oldular. Tabi 2013'ün son Bakanlar Kurulu toplantısı olması sebebiyle iç ve dış gelişmeler bakımından tekrar bir gözden geçirme imkanı bulduk. Bir yıl içerisinde pek çok şeyler oldu. Bir çoğu hafızalarımızdan silindi. Ama her olayın kıymeti var. 2014 yılı hedeflerimizi de performanslarımızı da topluca ifade etme imkanlarımız oldu.

2014 yılına gidiyoruz. Ahmet Kahraman arkadaşımız dün vefat etmiştir. Ahmet Kahraman'ı meslek hayatından tanıyan, arkadaşlarımız olan, müsteşarlık dönemiyle, HSYK'da da görev yapması sebebiyle yakından tanımıştık. Huzurlarınızda Allah'tan rahmet diliyorum. Tarafsız bakan konumunda da son seçimler öncesinde de görev yapmıştı. Eşleri de yargı mensubudur. Başsağlığı diliyorum.

Bazı bakan arkadaşlarımızın sunumları oldu. Sayın Taner Yıldız üç kanun tasarısı taslağı üzerinde bilgi sundular. Biri, enerji ve tabi kaynaklar bakanlığının teşiklat görev kanunu, özet olarak taslakta yer alan konulardan birisi, nükleer enerji proje uygulaması dairesi kaldırılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarınca, süresi 5 yılı geçmemek üzere enerji performans sözleşmeleri yapılabilecektir. Doğal mineralli su arama işlerine ilişkin olarak, bakanlardan oluşan bir kurul meydana getirilmektedir. Taslak olumlu görülmekle birlikte, bazı konularda ek çalışma yapılması gereği duyulmuştur.

Kalkınma bakanımız Cevdet Yılmaz önemli bir konuda açıklama yaptılar. Referandumla anayasada değişiklikler yapılmıştı. Ekonomik ve sosyal konseyin yeniden düzenlenmesi gerekiyordu. Bir taslağı sundular. Bu da olumlu karşılanmakla birlikte tekrar gözden geçirilmesi benimsendi.

Çalışma ve sosyal güvenlik bakanımız, iş hayatımızı ilgilendiren konular üzerinde sunumlar yaptı. Bu çalışmaların yakın zamanda sonuçlandırılarak sunulması ilke olarak benimsendi. Asgari ücretin ne olacağına ilişkin merak yaşanıyor. Komisyonda farklı kesimlerden temsilciler var. mümkün olabilecek gelişmeler konusunda sayın bakan açıklama yaptı.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret oranının tespitinde mümkün olduğunca yüksek tutulması konusunda prensip olarak anlaşıldı. Asgari ücretle ilgili yarın veya ilerleyen günlerde açıklama yapılacak.

3 çocuklu ailelerden de vergi alınmaması konusu konuşuldu ve bir kanunla bunun hayata geçmesi kararlaştırıldı.

Yurtiçi gezilerindeki izlenimler de paylaşıldı

Bugüne kadar doğalgaz gidemeyen ilçelere doğalgaz gönderilmesi çalışma yapılacak

HSYK'NIN ADLİ KOLLUK YÖNETMELİĞİ'YLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

HSYK'nın yaptığı açıklamayı hayretle ve üzüntü ile karşıladık

HSYK'nın Adli Kolluk Yönetmeliği'yle ilgili açıklaması bence yargıya doğrudan bir müdahale. Görülmekte olan bir dava ile ilgili hiçbir kurum açıklama yapamaz.

2010 referandumu ile yeniden hayat bulan HSYK'nın böyle bir karar alma ve açıklama yetkisi yok. Yetki Bakan'da. Görülmekte olan bir davayla ilgili hiçbir kurum veya kişi açıklama yapamaz. Bu bildiri yayınlanıncaya kadar HSYK'nın eski yapısından kurtulduğumuz ve demokratik bir yapıya kavuştuğumuzu zannediyorduk.

HSYK'nın kendi kanunu çiğneyerek yaptığı bu açıklamanın bir karşılığının olması gerekir.

HSYK mahkemelere talimat vererek kendi yetkilerini aşmış, büyük bir hata yapmıştır. Elbette ki gereği yapılacaktır.

Hükümetimizin bazı yasal çalışmaları yapacağından kimsenin kuşkusu olmasın.

Yasama ve yürütmenin tüm kararları denetleyebiliyor peki yargıya geldiği zaman onu denetleyecek hangi kanun var

Bir kanun değişikliği yapılacaksa bunun yeri TBMM'dir. Adalet Bakanlığı, elbette ki bildiri dağıtan savcılar hakkında gereğini yapacaktır.

Türkiye'de son olayları kışkırtanların hükümete tuzak kurduklarını ve bu nedenle de maddi kayıp olduğunu söyleyebilirim

Rutin görev değişiklikleri bugüne gelmişse, son olaylarla karıştırılırsa bu doğru değildir.

Bakanlar görevde bulunan müsteşarları ile ilgili karar alabilirler

Adalet Bakanlığımız, sadece HSYK ile ilgili olayla değil, mahkeme kapısı önüne çıkıp bildiri dağıtmaya kalkışan savcıların da ne yaptığının, üzeri mühürlü dosyalar olmasına rağmen bunların içindekileri dışarıya servis etmeye çalışanların, elbette Türkiye'yi karşı karşıya bırakmak istedikleri kaos tehlikesine karşı görevini kötüye kullananlarla ilgili yargısal ve yasal ne yapılacaksa, bütün bunları en kısa zamanda yerine getirecektir

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan kritik açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN