Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Keşke HSYK'ya hiç dokunmasaydık

Adliye önünde bildiri dağıtan savcı Akkaş'a "Dur bakalım seninle daha işimiz var" diye seslenen Erdoğan, HSYK'nın denetim mekanizmasını kaldırmakla hata yaptıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 30.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, adliye önünde bildiri dağıtan Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş'a yüklenmeye dün de devam etti. Manisa'nın Akhisar, Demirci ve Salihli ilçelerinde toplu açılış törenlerinde halka hitap eden Erdoğan, "Çıkıyor bir savcı efendi, başsavcı dosyayı istedi diye feryat ediyor. Dur bakalım seninle daha işimiz var" diyen Erdoğan, kolluk yönetmeliği ile ilgili açıklama yapan HSYK'ya da yargılama mekanizması getireceklerini açıkladı. Erdoğan konuşmalarında şu mesajları verdi:
Türkiye'de eskiden beri sadece bir avuç insandan oluşan bir sermaye, bu sermayenin kontrol ettiği bir de medya yapılanması var. Türkiye'de seçmenin değil bir avuç mutlu azınlığın kontrolüne giren siyasi yapılar var.
CHP bu ülkede, kaymak takımının partisidir. CHP'nin başındaki zat, sen Sosyal Güvenlik Kurumu'nun genel müdürlüğünü yaptın güya. Senin döneminde biz ilaç bulamıyorduk. Yolsuzluklara gömüldün. 'Rahşan affı' ile çıktın bitmedi. Sen CHP'nin genel başkanlığına maharetinle gelmedin. Sen kendi genel başkanına bir skandal olan kasetle genel başkan oldun. Sen kaset genel başkanısın.
AK Parti yolsuzluklarla mücadele ede ede bugüne geldi. Babamın oğlu olsa, evladım olsa yolsuzlukla mücadeleden prim vermeyiz. Fakat yolsuzluklara bulaşmamış insanları adeta yolsuzluğun içerisinde gibi gösterme gayretine girenleri de affetmeyiz. Kimin kimle işbirliği içerisinde olduğunu da deşifre edeceğiz, ortaya koyacağız.

BU KİMİN SAVCISI?

Bu savcı kimin savcısı? Marjinal örgütlerin militanları gibi çıkıp adalet sarayının önünde bildiri dağıtıyor. Bunlar adil olabilir mi? Ben CHP zihniyetine mensup olan savcıların mağduruyum. Çünkü şu andaki Başbakanınız, milli eğitimin kitaplarında olan bir şiiri okumak suretiyle içeri girdi.
Bunlar vatana ihanet içerisindeler değerli kardeşlerim. Gerek ana muhalefet, gerek yavru muhalefet vatana ihanet içindedir. Bak 17 Aralık'tan bu yana 120 milyar dolar maalesef zarar var. Bu bir çete olayıdır, bu bir örgüt olayıdır. Bunların derdi yolsuzluk, hukuk, adalet değil. Bunların tek bir derdi milletin hükümetini yıpratmak. Yeniden o eski Türkiye'ye dönmek.
Devletin içinde paralel devlet olamaz. Devletin içinde paralel devlet kurmaya gayret edenler bilsinler ki karşılarında bizi bulacaklardır.
Çıkıyor bir savcı efendi, gizlilik kaydı olan evrakları yanına aldığı yandaş medyayla birlikte kullanarak bazı insanları hiçbir günahları olmadığı halde iftira atmak suretiyle günah keçisi haline getiriyor. Başsavcı ondan dosyayı istiyor diye feryat ediyor beyefendi. Seninle daha işimiz var dur bakalım seninle işimiz var.
Bir yanlış yaptık. Nedir o yanlış? HSYK, onu da yargılayan, denetleyen bir mekanizma vardı. Biz dedik ki, demokrasi gereğini yapalım ve Adalet Bakanlığı'nın elinde olan bu yetkiyi kalktık devrettik. Orada yanlış yapmışız. Şu anda Anayasa'yı değiştirecek bir güce sahip olduğumuz anda bu yetkiyi değiştirmek durumundayız. Çünkü kimsenin denetimsiz kalmaması gerekir. Yani bu ülkede başbakan denetlenecek, bakanlar denetlenecek, parlamento üyelerinin tamamı denetlenecek, bu beyler denetlenmeyecek.
Üçüncü havalimanı olayı var ya, sadece bizdekileri değil dışarıdakileri de çıldırttı. Halk Bankası'na yapılan bu saldırı, diğer bankaları da ister istemez düşündürüyor. Bu müteşebbisler, üçüncü havalimanını yapacak onlar, bakın onları da çağırıyorlar. Niye? Üçüncü havalimanını yapamasınlar diye. Ben şimdi bu tür art niyetli olan savcılara sesleniyorum. Sizin vatanseverliğiniz nerede? Bu insanlar böyle dev bir yatırımın içerisine giriyorlar, siz onlara bir kara leke atıyorsunuz.
Şimdi benim müsteşarımı (Efkan Ala) İçişleri Bakanı yaptık diye rahatsız olmuş beyefendi (CHP lideri). 'Parlamentoda kimseyi bulamadı mı' diyor. Şimdi ben sana soruyorum, partinizden yolsuzluklar sebebiyle ihraç ettiğiniz bir kişiyi, yolsuzluk klasörleri önünde poz verdiğin o kişiyi şimdi sen İstanbul gibi bir şehre nasıl belediye başkanı adayı olarak atıyorsun. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

ERDOĞAN: O SAVCI İŞ TAKİP EDİYOR, İŞ!
İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda kendisini Ankara'ya uğurlamaya gelen vatandaşlara seslenen Erdoğan, gün içinde ağır şekilde eleştirdiği Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş için, "İş takip ediyor, iş" dedi. İftira atanlara, yolsuzluk damgasını vurmaya çalışanlara hesabı sandıkta soracaklarını belirten Erdoğan, "Benim Fatih Belediye Başkanıma iftira atıyorlar. Fatih Belediye Başkanıma iftira atmalarının altında yatan ne biliyor musunuz? Çok anlamlı. Oradaki bir savcı iş takip ediyor, iş. Belediyeye geliyor, belediye başkanımız o savcının talebini yerine getirmedi diye kalkıyor ardından bu adımı atıyor" dedi. Erdoğan, Gençliğe Hizmet Vakfı ile ilgili iddiaların da asılsız olduğunu belirterek, "ÇYDD ve İSTEK Vakfı'na verilmiş yerler var, orada aklınız neredeydi. Yasalarda bunlara mani bir hal yok" dedi.

SIRA PARTİ YÖNETİMİNDE
Kabine revizyonunun ardından gözler parti yönetiminde yapılacak değişikliğe çevrildi. Değişikliğin bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) gerçekleşmesi bekleniyor. MYK ve MKYK'da 6 isim bakan ve belediye başkan adayı olduğu için parti yönetimi ile yolları ayrılıyor. Erdoğan, MYK'da birlikte çalışacağı 3 yeni kurmayını da MKYK'dan seçecek. Boşalan MKYK üyeliklerine ise kongrede belirlenen yedek isimler sıra numarasına göre girecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keşke HSYK'ya hiç dokunmasaydık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN