Bu HSYK'yı kabul etmiyoruz

Giriş Tarihi: 2.1.2014

İstanbul Savcısı Mehmet Demir, 13 HSYK üyesini istifaya çağırdı: "Bu üyelerin artık hâkim-savcılar hakkında işlem yapmamaları gerekir"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a aralarında bazı yargı mensuplarının da bulunduğu bir yapı tarafından darbe yapılmak istendiğini belirten olay açıklaması ile gündeme gelen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Demir adalet.org sitesinde bu kez de Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 13 üyesini istifaya çağırdı. Demir, Danıştay'ın Adli Kolluk Yönetmeliği ile ilgili kararını etkileyen 13 HSYK üyesinin bundan böyle verecekleri her kararın şaibeli olduğunu ifade etti. Savcı Demir "HSYK istifa etmelidir" başlıklı mesajında şunları kaydetti: "Başbakan darbe girişimi dedi. Suç duyurusunda bulunmasına rağmen, harekete geçmeyen HSYK'nın 13 üyesi darbeye destek anlamına gelecek ve hükümeti eleştiren açıklama yaptı. Böylece taraf olmuş oldu. Bundan sonra, bu üyelerin, hâkim-savcılar hakkında herhangi bir tasarrufta bulunması, işlemleri şaibeli hale getirir. Bu üyelerin artık hâkim-savcılar hakkında hiçbir işlem yapmamaları gerekir. Lehte ve aleyhte ne yapsalar bu işlemler şaibeli olacaktır. Kurul'un bu üyelerine Hakim-Savcılarla ilgili aleyhte veya lehte istifa edene kadar herhangi bir işlem yapmamalarını da tavsiye ederim." Demir, adalet.org'da dün yazdığı yazıda da Emniyet'in savcının verdiği emirleri yerine getirmemesini değerlendirdi.

POLİS DOĞRU YAPTI

Demir yürütmenin operasyonu emniyet ve yargı cuntasının bir darbe girişimi olarak yorumladığını belirtip, emniyette gerekli değişimleri yaptığını ancak yargıya bir işlem yapılmadığı kaydetti. Demir "Bu değerlendirmeden sonra savcı tarafından emniyete verilen emirler, görünüşte hukuka uygunmuş görülse de, emri veren ve veriliş amacı göz önüne alındığında konusu suç teşkil eden bir emir haline gelmiştir. Yasa gereğince, hukuka aykırı ve konusu suç teşkil eden bir emir de yerine getirilemez."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu HSYK'yı kabul etmiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN