'İmam'ın vali kayınbiraderi

Bolu Valisi İbrahim Özçimen paralel devletin Emniyet'teki imamı Özdil'in kayınbiraderi çıktı. Mülkiye müfettişleri Ergenekon mahkemesine gönderdiği raporda ikilinin akraba olduğunu belirtti. Ancak deşifre edilmemesini istedi

Bolu Valisi İbrahim Özçimen'in, SABAH'ın bulup görüntülediği 'paralel devletin imamı' Osman Hilmi Özdil'in kayınbiraderi olduğu ortaya çıktı. 2010'da Burdur Valiliği'nden Bolu Valiliği'ne atanan Özçimen'in, Osman Hilmi Özdil'in kayınbiraderi olduğunun açıklandığı İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri raporunun da Ergenekon mahkemesine gönderildikten sonra özenle saklandığı belirlendi. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün edindiği bilgilere göre cemaatin, Hanefi Avcı gibi mağdur ettiği polis şeflerinden Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Sabri Uzun, 20 Eylül 2010'da mülkiye müfettişlerine bir ifade verdi. Bu ifadede Uzun, cemaatin emniyet imamı Osman Hilmi Özdil'in, nüfuzunu kullanarak vali kayınbiraderi Özçimen'in Burdur ilinden Bolu iline atanmasını sağladığını belirtiyordu. Bu ifade Ergenekon davalarına bakan mahkemeye gönderildi. Ancak dosya mahkemeye ulaştıktan sonra içindeki en kritik bilgi Başbakan'dan Bakanlar Kurulu'ndan ve kamuoyundan gizlendi. Mülkiye müfettişleri, Uzun'un ifadesinin altına Özdil'le Özçimen arasındaki akrabalık ilişkisinin, halen üzerinde çalışma yürütüldüğü için deşifre edilmemesi gerektiğini belirten dikkat çekici bir not koydu. Bu nedenle Özdil-Özçimen akrabalığı mahkemede dile getirilmedi. Böylelikle Özdil'le Özçimen'in akrabalık ilişkisi saklanmış oldu.

VALİ SOYADINI DEĞİŞTİRMİŞ
İlginç olan bir başka bilgi ise, yedi kardeşli ailesinde herkesin soyadı Özçömen iken Vali'nin, soyadını mahkeme kararıyla Özçimen yapmış olması. Vali'nin soyadı, Bingöl Karlıova Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla Özçömen iken Özçimen olarak değiştirilmiş. Osman Hilmi Özdil'in eşi, Vali'nin kardeşi E. de dâhil ailede herkes Özçömen soyadını taşıyorken sadece Vali'nin soyadı Özçimen. SABAH, Vali'nin Özdil'le ilişkisini ve soyadı değiştirme konusunu görüşmek üzere Bolu Valiliği'ni aradı. Konuyu Basın Müşaviri'ne iletti, ancak gazetemizin baskıya hazırlandığı saate kadar tarafımıza herhangi bir geri dönüş olmadı. SABAH, Özdil'in avukatı Orhan Karakuş'la da telefonla görüştü ve Özdil ile röportaj yapmak istediğini bir kez daha bildirdi. Karakuş, gerekli açıklamaları tekziple yaptıklarını söyledi.

2004'TE VALİ OLDU
Denizli'nin Çivril ilçesinde doğan İbrahim Özçimen'in kızkardeşi E. Özçömen Osman Hilmi Özdil ile evli. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Özçimen 1982'de Uşak Kaymakam adayı olarak mesleğe başladı. Çankırı-Orta Kaymakam Vekilliği, İstanbul- Eminönü Kaymakam refikliği görevlerinden sonra 1984'te Kahramanmaraş-Andırın, ardından Bingöl-Karlıova Kaymakamlığı'na atandı. Bir yıl ABD Wisconsin'da bulunan Özçimen sırasıyla Bitlis- Ahlat, Bilecik-Gölpazarı, Kayseri- Yahyalı, Sakarya-Ferizli kaymakamlıkları yaptı. 1999 Düzce depreminden sonra Sakarya Vali Yardımcısı, 2003'te Ankara Vali Yardımcısı oldu. 2004 -2008 arasında Muş Valiliği, 2008 - 2010 arasında Burdur Valiliği yaptı. 11 Mayıs 2010'da Bolu Valiliği'ne atandı.

11 BİN TAKİPÇİSİ VAR

Twitter'ı aktif kullanan Özçimen'in 11 binden fazla takipçisi var. Gezi eylemleri sırasında Twitter'dan şu açıklamayı yaptı: "MOBESE'lerden gerekenleri yaptık. Çok şükür bir can yakmadan olayları kontrol altına aldık ve sona erdirdik. Bu eylemlerin siyasi yönleri var. Kalabalıklar birilerinin oyununa çok çabuk geliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İmam'ın vali kayınbiraderi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN