AYM'den BDP'lilere tahliye anahtarı

Anayasa Mahkemesi, aldığı 'hak ihlali yapıldı' kararıyla CHP'li Mustafa Balbay'ın ardından BDP'li tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan için de tahliye yolunu açtı

Giriş Tarihi: 3.1.2014
Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP'li Mustafa Balbay'ın ardından BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan için de tahliye yolunu açtı. Yüksek Mahkeme, 2 BDP'li için de tıpkı Balbay'a tahliye getiren kararında olduğu gibi "tutukluluk sürelerinin uzunluğu seçilme haklarının ihlali sonucunu doğurmuştur" kararı verdi. Mahkeme, tutuklu diğer 3 milletvekilinin dosyası ise henüz ulaşmadığı için inceleme yapamadı. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın AYM kararına bağlı olarak tahliye edilmesinden sonra KCK davası tutuklusu 5 milletvekili de tutukluluk hali nedeniyle haklarının ihlal edildiği iddiasıyla bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

SEÇİLME HAKLARI İHLAL EDİLDİ

BDP'li milletvekillerinin yaptığı 5 başvurudan 2'si Yüksek Mahkeme'ye geçtiğimiz günlerde ulaştı. Mahkeme başvuruları gelen İbrahim Ayhan ile Gülser Yıldırım'ın taleplerini dünkü toplantıda ele aldı. Mahkeme, kararında her iki milletvekili için de tutukluluklarının makul süreyi aştığını, böylelikle seçilme haklarının ihlal edildiğini belirtti. Anayasa Mahkemesi, BDP'lilerin adil yargılanma haklarının ihlal edildiği iddiası içinse, "Başvuru yolları tüketilmemiş olduğundan kabul edilemezlik" kararı verdi. Mahkemenin kararında Anayasa'nın 67. maddesi ile seçilme hakkı ile ilgili 19. maddesi birlikte hatırlatılarak özetle "uzun tutukluluk süresi seçilme hakkının ihlali sonucu doğurmuştur" görüşü yansıtılmış oldu.

3'ER BİN LİRA TAZMİNAT

AYM, BDP'li milletvekilleri İbrahim Ayhan ile Gülser Yıldırım'ın 2010'dan bu yana tutuklu kaldıklarını dikkate alarak 3'er bin TL manevi tazminata hükmetti. AYM'nin kararından sonra her iki vekil de bu karara dayanarak yargılanmakta oldukları Diyarbakır 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak tahliyelerini isteyecekler.

ALAN VE TUNCEL'İN DURUMU

Bu arada, BDP'nin, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'le görüşmesinde cezaları onanan tutuklu-hükümlü milletvekilleri ile ilgili 3 seçenek ortaya çıktı: "Karar okunur milletvekillikleri düşer, yargı kararı dönem sonuna bırakılır, milletvekillikleri sürer. Tutuklu vekillerin yargılaması dönem sonuna kalır." Görüşmelerde, cezaları onanan MHP Milletvekili Engin Alan ile HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel'e yönelik mahkeme kararının dönem sonuna bırakılması konusunda ortak görüş oluştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'den BDP'lilere tahliye anahtarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN