Dolmabahçe zirvesi

Giriş Tarihi: 4.1.2014

Başbakan İstanbul'daki evinde MİT Müsteşarı ve İçişleri Bakanı ile bir araya geldi. Cuma namazından sonra Dolmabahçe'de devam eden zirveye Adalet Bakanı da katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul programı kapsamında dün hareketli saatler yaşandı. İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, saat 10.00 sıralarında Erdoğan'ın Kısıklı'daki konutuna geldi. Toplantıdan öğle ezanının okunmasının ardından çıkan Başbakan Erdoğan, evinin yakınındaki Abdullahağa Camisi'ne gitti. Ancak yer kalmaması üzerine geri döndü. Cuma namazını Hazreti Ali Camisi'nde kılan Erdoğan'a, AB Eski Bakanı Egemen Bağış da eşlik etti. Camiden ayrılırken Erdoğan'ın otomobilinde TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın olduğu görüldü. Erdoğan'ın geçtiği Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne, İçişleri Bakanı Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, MİT Müsteşarı Fidan ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok da geldi. Görüşmede, 17 Aralık operasyonu sonrası gelişmeler ve Suriye'ye giderken Hatay'da durdurulup aranan TIR konusunun da ele alındığı öğrenildi.

'OPERASYONU' ANLATACAK
Başbakan Erdoğan bugün de 45'e yakın gazeteci, yazar ve sivil toplum örgütü temsilcisi ile kahvaltıda bir araya gelecek. Erdoğan'ın, 17 Aralık'ta başlayan süreci tüm detayları ile anlatacağı, bazı önemli bilgileri paylaşacağı öğrenildi. Erdoğan, daha önce çözüm süreci, Hakkâri'de 22 askerin şehit olduğu saldırı ve akil adamlar toplantılarını gerçekleştirdiği Dolmabahçe buluşmasında bu kez 17 Aralık operasyonunun perde arkasında yaşananları ve bilinmeyenleri anlatacak.

ERDOĞAN: HAZMEDEMEYENLER VAR
Başbakan Erdoğan, Libya Başbakanı Ali Zeydan'ı Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde ağırladı. Yaklaşık üç saat süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Libya'nın birliğini, beraberliğini hazmedemeyenler de ver. Aynı şeyler ülkemiz için de geçerli. Ülkemizin de birliğine beraberliğine tahammül edemeyenler var. İşte atılan adımlarla yatırımları hazmedemeyenler var. Türkiye'de 100 milyon yıl kapasiteli bir havalimanının, 3. köprünün, Marmaray'ın, Boğaz'ın altından yeni bir tüp geçidin olmasını hazmedemeyenler var. Yüksek Hızlı Tren'e tahammül edemeyenler var. Bütün bunlar inanıyorum ki halkı Müslüman olan ülkelerin önündeki en önemli engeller ve bunu hazmedemeyenler de maalesef bu sürece fren yapmak istiyorlar. Fakat tabi bunları ne olursa olsun aşmak durumundayız ve aşacağız" dedi. Türk şirketlerinin Libya'da petrol arayabileceğini belirten Zeydan da ülkesinin savunma ihtiyaçları konusunda Erdoğan'dan destek istedi. Görüşmede gümrük alanında işbirliği ve yardımlaşma anlaşması ile iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği kurulmasına ilişkin bildiriler imzalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolmabahçe zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN