Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Herkes kendi işine bakacak'

Meclis Başkanı, kurumlara yetki uyarısında bulunarak "Kimse birbirinin alanına müdahale etmeyecek" dedi

Giriş Tarihi: 4.1.2014
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, kurumlara "herkes kendi işine bakacak" diyerek 'yetki' uyarısında bulundu. Gazete ile televizyonların temsilci ve muhabirleriyle kahvaltıda bir araya gelen Çiçek, şu mesajları verdi:
ÖZELEŞTİRİYE İHTİYACIMIZ VAR: Hepimizin özeleştiri yapmaya ihtiyacımız var. Gerginliklerden uzak, bir birini anlamamıza ihtiyaç var. Barış ve kardeşlik diline ihtiyaç var.
HERKES KENDİ İŞİNE BAKMALI: Türkiye, çok sayıda yetki çatışmasının yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Herkes kendi işine bakmalıdır. Herkes kendi işini en iyi şekilde yapacak, birbirinin alanına müdahale etmeyecek.
SİYASET ALANI DARALTILDI: Bu ülkede kaynağını Anayasa'dan almayan, bazen tüzükten, bazen yönetmeliklerden, bazen kanun maddesinden alarak yetkiler kullanılmıştır, siyaset alanına müdahaleler olmuştur, siyaset alanı daraltılmış, adeta merdiven boşluğunda, merdiven altında siyaset yapar hale geldiği dönemler olmuştur. 1982 Anayasası'nın üzerinden geçen 31 yılda en fazla yetkisi gasp edilen kurum ise TBMM'dir. Bu Anayasa sebebiyledir ki Meclis'in gündemi yürütme organı tarafından belirlenir.
SAVCILARA 'GİZLİLİK' ELEŞTİRİSİ: Soruşturmaların gizliliğine uyması gerekenler buna uymuyor. Buna da isyan ediyorum. Soruşturmayı yaparken kimse kendini kanunların, hukukun üstünde kabul edemez.
MAÇ NAKLEDER GİBİ OPERASYONLAR: Maç nakleder gibi operasyonlar yapıldı, sanki bir derbi maçı naklediliyor. Hazırlık soruşturması gizli, kim, nereden, nasıl, kimin alındığını bilecek oraya gidecek, saltanat arabasıyla gidiliyor gibi, operasyon mahalline yargı makamları gidemez. Bunun usulü, nezaketi bellidir.
BİR TEK DEVLET VAR: (Paralel devlet tartışmaları) Bir tek devlet var, başka devlet olmaz. Onun da kuralları vardır. Kim devlette görev yapıyorsa, devlet ile sözleşme yapıyor demektir, o sözleşmeye aykırı davranmaması lazım.
137 VE 138 ÖLÜ MADDELER: Allah'ını seven söylesin, bugün bu madde (Anayasa'nın 138'nci maddesi) işliyor mu? Herkes bir tarafından oraya çeke buraya çeke, Anayasa'nın bu hükmü uzunca bir zamandan beri, belki de yürürlüğe girdiği andan beri işlemiyor. Şimdi Anayasa'nın 138. maddesi bu memlekette ölmüştür. Allah'ını seven söylesin, uzunca bir zamandan beri soruşturmanın gizliliği var mı? İfade alınıyor, yarım saat içerisinde bütün tutanaklar sizlerin elinde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Herkes kendi işine bakacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN