Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romanya eski başbakanına hapis şoku

Giriş Tarihi: 6.1.2014 22:08 Güncelleme Tarihi: 6.1.2014 22:09
2000-2004 yıllarında Romanya başbakanlığı yapan Adrian Nastase, 630 bin Euro rüşvet almakla suçlandığı davada 4 yıl hapse mahkum oldu. Yüksek Temyiz Mahkemesi'nin nihai kararını açıklamasının ardından Nastase, cezaevine konuldu.

Romanya Eski Başbakanı Adrian Nastase'nin yargılandığı rüşvet davası bugün sonuçlandı. Yüksek Temyiz Mahkemesi, yerel mahkemenin daha önce verdiği 3 yıllık mahkumiyet kararını 4 yıla yükseltti ve onadı.

Mahkeme, Nastase'nin başbakanlığı döneminde, evine Çin'den 630 bin Euro değerinde inşaat malzemesi ve mobilya getirttiği, ücretini devlet kadrosuna yerleştirdiği iş kadınına ödettiği ortaya çıkmıştı.

Yüksek Temyiz Mahkemesi, 4 yıllık mahkumiyete ek olarak Adrian Nastase'yi, 5 yıl boyunca seçme, seçilme, her türlü memuriyet haklarından da men etti. Mahkeme ayrıca, Nastase çiftinin devlete 400 bin Euro ödemesine hükmetti.

Aynı davada Nastase'nin eşi, gümrük evraklarında sahtecilikten 3 yıl ceza aldı. Ancak Bayan Nastase, denetimli serbestlikten faydalanacak. Rüşveti veren iş kadını ise halen cezaevinde bulunuyor.

Mahkeme kararını, "Çok haksız ve kirli bir intikamın göstergesi" olarak değerlendiren eski başbakan Nastase, başkent Bükreş'teki Rahova Cezaevi'ne kondu.

Komünizm sonrası dönemde hapse giren ilk başbakan olan Adrian Nastase, bir başka yolsuzluk davasından hüküm giymiş, 9 ay cezaevinde kaldıktan sonra iyi halden tahliye olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanya eski başbakanına hapis şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN