Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aygün hakkında suç duyurusu

Genelkurmay, "TSK'nın imamı Orgeneral Necdet Özel mi?" şeklinde açıklama yapan CHP'li Hüseyin Aygün hakkında yasal süreç başlattı

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın Balyoz ve Ergenekon davalarında TSK'ya kumpas kurulduğu yönündeki açıklamalarının ardından kurumsal olarak ve insani görev olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuru yapıldığını belirtti. Yargılamayı etkilememek için süreç içinde herhangi bir adli işleme başvurulmadığı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Suç duyurusunun amacı; iddiaların araştırılması, durumun aydınlanması, kamuoyu vicdanında beliren rahatsızlıkların giderilmesi, adalete olan güvenin tesisi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve mensuplarının hak, hukuk, haysiyet ve onurlarının korunmasıdır. Yargı süreci ve sonuçları ile ilgili değerlendirme ve yorumlarda bulunulmamış, hiçbir kişi/kişiler, kurum/kuruluşlar hedef alınmamıştır. Diğer taraftan, bazı kişilerin basın özgürlüğü ve dokunulmazlık zırhına bürünerek, TSK'nın manevi kişiliğine, onun şerefli ve saygın mensuplarına yönelik yaptıkları haksız, mesnetsiz, acımasız ve sorumluluktan uzak ithamlarının tahammül sınırlarını aştı." Açıklamasında CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün "TSK'nın imamı Orgeneral Özel mi?" şeklindeki açıklamaları için ise "Milletvekili olan bir kişinin sarf ettiği yakışıksız sözler esefle karşılanmış, konu ile ilgili hukuki süreç başlatılmıştır" denildi. TSK'nın suç duyurusunda en dikkat çeken bölüm ise şöyle: "TSK'yı ve personelini hedef alan, faaliyetler yürüten, kişiler ve kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılması maksadıyla ilgili haber ve yorumların yer aldığı haber örnekleri ekte gönderilmiştir." Açıklamada Hatay'da yaşanan TIR gerginliği ile herhangi bir ilgilerinin bulunmadığı belirtildi.

"ELEŞTİRİMİZ TSK'YA DEĞİL"
Suç duyurusuyla ilgili olarak, "Bizim eleştirdiğimiz güç, sıradan askerinden namuslu komutanına dek TSK değil, Necdet Özel ve ekibidir. Bu ekibin işbaşına gelmesi zaten kumpasın bir ürünü ve ifadesidir" diyen Aygün, Genelkurmay'ın suç duyurusunu Erdoğan'ın izniyle yaptığını öne sürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aygün hakkında suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN