Irkçı saldırılarda Almanya birinci

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu raporuna göre, Avrupa'da geçtiğimiz yıl yaşanan 70 ırkçı saldırının 38'i Almanya'da gerçekleşti

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, 2013'te, 10 Avrupa ülkesinde yaşanan ırkçı ve yabancı düşmanlığı içerikli eylemlere ilişkin raporunu açıkladı. Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün tarafından açıklanan rapora göre, 2013'te ırkçı ve yabancı düşmanlığı motifli 70 eylemin 38'i Almanya'da yaşandı. İkinci sırada 9 eylemle Bulgaristan, üçüncü sırada 6 eylemle Hollanda yer alırken, Belçika'da 5, Avusturya, İngiltere ve Fransa'da 3'er, İsviçre, Rusya ve Ukrayna'da da 1'er eylem yapıldı. En sık görülen eylem yöntemleri arasında saldırı, kundaklama, tehdit mektubu yer alırken, saldırı olaylarının daha çok dayak, sözlü küfür ve hakaret, cami, dernek, işyerlerini taşlama, camlarını kırma, Müslüman mezarlıklarını tahrip etme, işyerlerini basarak benzeri işyeri sahipleri ile çalışanlarını darp etme, evlerini basarak ailelerini darp ve tehdit etme biçimlerinde meydana geldiği kaydedildi.

PATLAYICI VE KUNDAKLAMA

Rapora göre kundaklama olayları ise patlayıcı yerleştirme, ev, cami, işyerine yabancı madde atma, yangın çıkarma gibi yöntemleri içeriyor. Tehdit türü eylem ise evlerin, cami, dernek ve işyerlerinin posta kutusuna dini milli değerlere hakaret içeren mesajlar ve mektuplar bırakılması, mektup yoluyla ölümle tehdit ve benzeri durumlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irkçı saldırılarda Almanya birinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN