Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dink davasında flaş karar

Hrant Dink davasında Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz'a yakalama kararı çıktı.

Giriş Tarihi: 7.1.2014 12:50 Güncelleme Tarihi: 7.1.2014 15:19
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin verilen kararın Yargıtay tarafından kısmen bozulmasının ardından 18 sanığın yeniden yargılandığı davada, tutuksuz sanıklar Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz hakkında duruşmaya katılmadıkları gerekçesiyle yakalama kararı çıkarılmasına hükmedildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, mahkeme heyeti, İstanbul TMK savcılığına yazılan yazıya cevap geldiğini belirterek, yazıda soruşturmanın sürdüğünü ve cinayete ilişkin 2. iddianamenin henüz hazırlanmadığının kaydedildiğini aktardı.

Dink ailesinin avukatlarından Fethiye Çetin, İstanbul merkezli operasyona ilişkin yapılan açıklamaların çok önemli olduğunu anlatarak, "Bir bakıma yaşanan gelişmeler, aslında başından itibaren bizim söylediklerimizi doğrulamaktadır. Bazı kamu görevlileri, hukuksuz delil elde etmenin odağındadır. Bu nedenle bütün taleplerimiz yeniden karşılanmalı ve dosya yeniden ele alınmalıdır. MİT, Genelkurmay ve İstihbarat Daire Başkanlığı, dosyamıza bilgileri doğru bir biçimde aktarmamıştır. Bu nedenle bir an önce esasa gelinmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

Sanık Erhan Tuncel'in avukatı Erdoğan Soruklu da yargılamanın uzamasının müvekkilinden kaynaklanmadığını ifade ederek, müvekkilinin, tutukluluğunu haklı gösterecek yasal bir gerekçe bulunmadığı için tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Yargıtay'ın bozma talebine uyulup uyulmayacağı yönünde henüz mahkemenin bir karar vermediğini anımsatan Soruklu, şunları söyledi:

''Mahkemeniz bozma kararına uyacaksa ki öyle anlaşılıyor. Eğer uyacaksa, üst sınırı 5 yıl, dolayısıyla yargılamanın uzaması müvekkilin mağduriyetini gerektirmez. Müvekkilim 2 yıl boyunca serbest kalmıştı. Kaçma girişiminde bulunmamıştı. Müvekkilim TMK 10. madde ile yetkili Cumhuriyet Savcılığına detaylı ifade verdi. Müvekkilimin ifadesiyle alakalı bazı kişilerin tanıklığa çağrılması, Sabri Uzun'un çağrıldığını basından duyduk. Üst düzey emniyet görevlisi, böyle kişilerin tanıklığa çağrılması dönemine geldik. Emniyet daire başkanlarının tanık olarak çağrıldığı durumda emniyet teşkilatının en alt seviyesinde yer alan müvekkilimin cinayet için belirleyici olması mümkün değil.''

Tutuklu sanık Erhan Tuncel de "Müşteki tarafından soracağı sorular varsa cevaplamaya hazırım. Onun haricinde duruşmalardan vareste tutulmak istiyorum" dedi.

Verilen aranın ardından taleplere ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, Erhan Tuncel'in tahliye ve duruşmalardan vareste tutulma taleplerinin reddine karar verdi.

Heyet, tutuksuz sanıklar Osman Hayal ve Zeynel Abidin Yavuz'un duruşmaya katılmadığını belirterek, Yargıtay'ın bozma ilamına karşı beyanlarının alınması için haklarında yakalama kararı çıkarılmasına hükmederek duruşmayı erteledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dink davasında flaş karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN