Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı Öz için hesap zamanı

İstanbul Başsavcı Vekili Öz'ün Dubai'de yaptığı tatilin masraflarının bir inşaat firması tarafından karşılanmasına ilişkin, HSYK özel bir dosya açtı. İddialarla ilgili ayrıntıları bir araya getiren HSYK, Savcı Öz hakkında inceleme başlatıp, müfettiş görevlendirebilecek

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün, ailesiyle birlikte Dubai'de yaptığı tatilin masraflarını bir inşaat firmasına ödettiğine ilişkin belgeler, Ankara'da bomba etkisi yarattı. Öz'ün lüks tatiline ilişkin haber, HSYK'da birinci gündem maddesi oldu. Kurul Genel Sekreterliği, belgelerle ilgili "inceleme dosyası" açtı. Dosya, "inceleme ve soruşturma yapılması" konusunda yetkili olan HSYK 3'ncü Dairesi'ne gönderilecek. SABAH'ın dün kamuoyuna "Zekeriya Öz'ün Dubai Sefası" başlığıyla duyurduğu, "Başsavcı Vekili Öz'ün ailesiyle birlikte gittiği Dubai tatilinin 31 bin 500 Dolar'ı (Uçak biletleriyle birlikte yaklaşık 77 bin lira) geçtiği belirtilen masraflarını bir inşaat firmasına ödettiğini" belgeleri ile gösteren haberi, HSYK'yı harekete geçirdi. Haberini ihbar kabul eden HSYK, Zekeriya Öz hakkında bu iddiaya yönelik dosya açtı. HSYK Genel Sekreterliği, yapılan açıklamaları ve yorumları bu dosyada toplamaya başladı.İFADESİ ALINACAK
Genel Sekreterlik, Öz hakkında hazırlanmakta olan dosyayı önümüzdeki günlerde hakimler ile savcılar hakkında inceleme ve gerektiğinde soruşturma izni verme yetkisine sahip olan HSYK 3'üncü Dairesi'ne gönderecek. Daire, ön inceleme sonunda müfettiş görevlendirecek. Müfettişler savcı yetkisine sahip olacağından her türlü bilgi ve belgeyi toplayabileceği gibi Zekeriya Öz ile tatil masrafını ödediği iddia edilen inşaat firmasının yetkililerinin de ifadesini alabilecek. İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz hakkında geçtiğimiz günlerde de, "soruşturmanın gizliliğini ihlal" dosyası açılmıştı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, kabine değişikliği öncesinde, TBMM'de yaptığı, "Savcılar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum" sözleri üzerine HSYK ilk dosyayı açılmış ve 3'üncü Daire'ye gönderilmişti. HSYK üyelerinin yılbaşı öncesinde tatile girmeleri nedeniyle bu dosyanın incelenmesi 8 Ocak Çarşamba gününe kalmıştı. HSYK 3'üncü Dairesi, Öz hakkındaki "tatil dosyası"nı da "soruşturmanın gizliliğini ihlal" dosyası ile birleştirebilecek.

EN AZ KINAMA

HSYK yetkilileri, hakim ve savcıların, masrafları özel kişi veya firmalar tarafından karşılanan tatile gitmelerinin Kurul'un gündemine daha önce de geldiğinin altını çizdi. Yetkililer, bu durumda hâkim-savcının doğrudan maddi kazanç elde edip etmediğine öncelikle bakıldığına işaret ediyor. Doğrudan kazanç elde edilmese bile bu davranışın Hâkimler ve Savcılar Kanunu'nun 66'ncı maddesindeki "Hizmet içinde ve dışında, resmi sıfatının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak" eylemi ile örtüştüğüne, yaptırımının da kınama olduğuna dikkat çekiliyor. Bu tür disiplin cezaları ise hakim ve savcıların terfilerinde etkili oluyor. Kurul, hâkim ve savcıların sicil dosyasına göre görev yerlerini buna göre belirliyor.

ÇÖLDE SAFARİ, DAĞDA KAYAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bir yargı mensubu nasıl oluyor da yılda 25-30 kez yurtdışına çıkıyor. Hadi bir kez kayağa, yüzmeye gittin. 25-30 kez nereye gidiyorsun? Masrafları kim karşılıyor?" sözlerinin hedefinde 17 Aralık operasyonunun kilit ismi savcı Zekeriya Öz'ün olduğu öne sürülürken, savcı Öz'ün Twitter hesabında paylaştığı tatil fotoğrafları da bu iddiaları destekler nitelikte. Geçen Kurban Bayramı tatilinde Dubai'de masrafı bir inşaat şirketi tarafından karşılanan 5 günlük lüks tatil yaptığı ortaya çıkan savcı Öz, geçen Ramazan Bayramı'nın ardından ise Twitter hesabında ailesiyle kayak yaparken çekilmiş fotoğraflarını paylaşmıştı. Öz, Ramazan Bayramı'ndan iki gün önce, yani 6 Ağustos'ta Twitter hesabına "Tüm halkımızın mübarek Ramazan Bayramı'nı kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim" yazdı. Bu mesajdan sonra uzun bir süre bir paylaşımda bulunmayan Öz'ün, 18 Ağustos'ta paylaştığı ilk şey ise ailesiyle birlikte kayak yaparken çekilmiş fotoğraflar oldu. 'Bir anı' notuyla paylaşılan fotoğrafların nerede ve ne zaman çekildiğine ilişkin bilgi yok. Ancak fotoğrafların Ramazan Bayramı sonrasında paylaşılmış olması bayram tatilinde çekilmiş olabileceğini akıllara getirdi. Türkiye'de kavurucu sıcakların yaşandığı o günlerde, karla kaplı dağda kayarken görülen Öz'ün bu fotoğrafları nerede çekildiği de merak konusu oldu.

FATURA KESİLEN ŞİRKET
Öte yandan Öz'ün Dubai'deki 5 yıldızlı tatilini finanse eden inşaat şirketinin de Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. olduğu ortaya çıktı. Ticari sicil kaydına göre şirket Ağaoğlu Şirketler Grubu'na bağlı.

300 DİRHEM BAHŞİŞ
Bu arada SABAH'ın dün 'Zekeriya Öz'ün Dubai sefası' başlığıyla manşetten duyurduğu haberle ilgili de ilginç detaylar ortaya çıktı. Masrafını bir inşaat şirketinin karşıladığı 77 bin lira tutarındaki 5 günlük tatilde, Öz'ün bir oda servisine yaklaşık 300 dirhem (175 lira) bahşiş verdiği belirlendi. Tatile ilişkin 19 Ekim tarihli faturada, 11 kişilik yemek ve içecek masrafı olarak 5 bin 530 dirhem ödendiği yazılırken, faturanın üzerinde ise 300 dirhem bahşiş verildiği not edilmiş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı Öz için hesap zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN