Uludere kararı verildi

Askeri mahkeme 34 kişinin öldüğü Uludere olayında "takipsizlik" kararı verdi. Askeri savcılığın kararında "TSK personelinin TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra ettiğine" işaret edildi.

Giriş Tarihi: 7.1.2014 09:10 Güncelleme Tarihi: 7.1.2014 15:15

Genelkurmay Askeri Savcılığı Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısıyla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı. Soruşturmada şüpheli askerler İlhan Bölük, Yıldırım Güvenç, Aygün Eker, Halil Erkek ve Ali Rıza Kuğu hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Kararda, "TSK personelinin bahsi geçen TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdiklerini, görevi yerine getirirken kaçınılmaz hataya düştükleri dolayısıyla eylemleri hakkında kamu davası açılmasını gerektiren sebep bulunmadığı anlaşıldığından soruşturma konusu bu olay hakkında 353 Sayılı Kanunu'nun 107. maddesi uyarınca şüphelilere ve müdafiler olaydan zarar görenlere ve vekillerine ve Genelkurmay'a tebliğinden itibaren 15 gün içinde askeri veya sivil askeri makamlara veya bizzat askeri savcılığa sözlü veya yazılı müracaatla itiraz etmeleri halinde itiraz incelemesi en yakın Askeri Mahkeme sıfatıyla Hava Kuvvetleri Askeri mahkemesinde yapılmak üzere kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi" ifadeleri kullanıldı.

Ailesinden birçok kişiyi kaybeden Ferhat Encü, Twitter üzerinde soruşturmanın tamamlandığını ve takipsizlik kararı verildiğini söyledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uludere kararı verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN