Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'12 Mart'tan daha etkili bir muhtıra'

Giriş Tarihi: 8.1.2014
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer konuk olarak katıldığı A Haber'de Can Okanar'ın Ajans programında, HSYK'nın 17 Aralık operasyonundan sonra yaptığı açıklamayı muhtıra olarak değerlendirdi. Sözüer'in şunları söyledi:
HSYK'nın 13 üyesi bir muhtıra verdi, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu çerçevesinde değerlendirilebilecek açıklama yaptı. Peki 13 üye hakkında kim inceleme yapacak? HSYK'ya neden bu kadar dokunulmazlık tanındı? Şu an bütün meselelerin düğüm haline gelmesine HSYK'nın hukuksuzluklara göz yumması neden oldu. Parlamento HSYK'nın yetkilerini kötüye kullanmasını önleyici düzenlemeler yapması lazım.
Açıklamanın 12 Mart Darbesi'nde verilen muhtıradan bir farkı yok. Sadece 12 Mart'ta sistem ve verenler farklıydı. Bu sefer öyle denilmiyor, "Şunlar doğrudur bunlar yanlıştır, dediklerimi yapmazsanız hâkimlerim savcılarımla sizi tasfiye ederim' diyor. Bu açıklama 12 Mart muhtırasından daha etkili. 12 Mart'ta muhtıra verenler hükümeti değiştirdi. HSYK yapacağı değişikliklerle herhangi birinin malına el koyabilir, istediğini gece yarısı göz altına alıp tutuklatabilir konumuna geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'12 Mart'tan daha etkili bir muhtıra'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN