Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çavuşoğlu'dan AB'ye cevap

Giriş Tarihi: 9.1.2014 16:44 Güncelleme Tarihi: 9.1.2014 16:45

Türkiye'deki rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun karartılması girişiminden duyduğu 'rahatsızlığı' dile getiren Avrupa Birliği'ne (AB) cevap AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi.

Çavuşoğlu, AB'yi medya üzerinden tek taraflı ve aceleci açıklamalar yapmamaya çağırarak ''Türkiye'nin hukukun üstünlüğüne bağlı olduğundan kimse endişe etmesin.'' dedi.

Avrupa Birliği kurumları Türkiye'deki yolsuzluk skandalı ve ardından başlayan görevden alma furyalarına ilişkin açıklamalar yapmaya devam ediyor. AB Komisyonu, mevcut Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun büyük oranda Avrupa standartlarına uygun olduğunu ve yargı bağımsızlığını teminat altına aldığını açıklamıştı. AB Komisyonu ayrıca çok sayıda emniyet personelin görevden alınmasının endişeye sebep olduğunu vurgulayarak, soruşturmaların tarafsız ve şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulamıştı. AB tarafından üst üste gelen 'kaygılıyız' mesajlarına Türkiye'den cevap geldi.

''TEK TARAFLI VE ACELECİ AÇIKLAMALAR''

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, AB'ye 'tek taraflı ve aceleci' açıklamalar yapmama uyarısında bulundu. Başbakan Erdoğan'a Uzakdoğu gezisinde refakat eden Çavuşoğlu, Twitter hesabından konuya ilişkin değerlendirmede bulundu. AB Bakanı Çavuşoğlu, ''Devam eden hukuki süreçlerle ilgili medya üzerinden tek taraflı ve aceleci açıklamalar yapmamaya özen göstermek hukuka saygının gereğidir. Türkiye'nin AB müktesebatından kaynaklanan yükümlülüklerine ve hukukun üstünlüğü ilkesine samimiyetle bağlı olduğundan kimse endişe etmesin.'' ifadelerine yer verdi. Çavuşoğlu, mesajlarını hem İngilizce hem de Türkçe takipçileriyle paylaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çavuşoğlu'dan AB'ye cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN